K-Pop

Kuzey Kore Medyası BTS ve BLACKPINK Gibi İdollere Köle Muamelesi Yapıldığını İddia Etti

Kuzey Kore medyası BTS ve BLACKPINK gibi idollerin köle muamelesi gördüğü iddiasına dikkat çekerek Güney Kore’nin idol sistemini eleştirdi. Kuzey Kore medya kuruluşu olan Arirang Meari, geçtiğimiz günlerde ünlü Güney Koreli şarkıcıların şirketleri tarafından haksız muameleye maruz kaldığı ve köle gibi yaşamaya zorlandıklarıyla ilgili eğlence şirketlerini suçlayan bir makale yazdı.

“Son zamanlarda, Güney Kore’deki ünlü genç şarkıcılar büyük eğlence şirketleri tarafından sefil bir hayata zorlandı. BTS ve BLACKPINK gibi dünyaca ünlü şarkıcılar, ilkokul veya ortaokul gibi oldukça genç yaşta SM Entertainment gibi büyük eğlence şirketleriyle özel sözleşmeler imzalayarak şarkıcı olma konusunda eğitim alıyor.” -Arirang Meari

Kuzey Kore Medyası BTS ve BLACKPINK Gibi İdollere Uygulanan Kötü Muameleyi Eleştirmede Haklı Mı?

bts ve blackpink kötü muamele
BTS ve BLACKPINK

Ayrıca, BTS ve BLACKPINK gibi idollerin dışarıdaki gezilerden engellendiğini ve sıkı eğitim alırken günde sadece 2 ila 3 saat uyumalarına izin verildiğini iddia ediyor. İddiaya göre, bunlardan elde edilen kâr, eğitim harcı adı altında şirketlere gidiyor. Açıklamada bu konuyla ilgili şunlar yazıyor:

“Sert geçen eğitim sürecinde aşağılama ve hakarete uğrayan pek çok kadın şarkıcı, aynı zamanda politikacılara ve iş adamlarına cinsel açıdan da hitap etmek zorunda kalıyor. Pek çok genç şarkıcı büyük psikolojik baskıya maruz kalıyor. Bu tıpkı parmaklıksız bir hapishanede yaşamaya benziyor. Hatta kimileri tüm bu baskılara dayanamayarak kendi canına kıyıyor.” -Arirang Meari

Kuzey Kore medyası, BTS ve BLACKPINK gibi ünlü idollerin kötü muamele görmesinin birçok Güney Kore dergisi ve Batı yayınları tarafından dabildirildiğini söylüyor. Ancak Kuzey Kore’nin, Güney Koreli idollerin Kuzey Koreli gençler arasında artan popülaritesine koyduğu engel göz önüne alındığında Güney Koreli netizenler haklı olarak bunu iddia eden medya kuruluşunu eleştiriyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu