Teknotomy Dosya

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım

Dizüstü bilgisayarlar, diğer ismiyle laptoplar yanınızda taşıyabilecek kadar işlevsel olmasının yanında sistemi zorlayan uygulamaları çalıştıracak kadar da çok fonksiyonlu cihazlardır. Evde, yolda veya okulda işlerinizi halletmek, oyun oynamak veya internette keyfili vakit geçirmek için en iyi seçeneklerden biri dizüstü bilgisayar kullanmaktır.

Kullanıcıların bilgisayardan beklentisi farklıdır. Bazı insanlar teknik özelliklere daha çok önem verirken bazıları ise bilgisayarın ekranını daha çok önemser. Sizinde bu konuda kafanız karışıksa karar vermeniz için laptop alırken dikkat edilmesi gereken 5 adım başlığı altında hazırladığımız bu yazı tam size göre. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Öneri

1) İşletim Sistemi

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında şüphesiz işletim sistemi bulunur. Çoğu laptop üç işletim sisteminden biriyle gelir: Windows, MacOS (yalnızca MacBook’lar için) veya Chrome OS. Doğru olanı seçmek kişisel bir tercihtir. Dizüstü bilgisayar çeşitleri arasında Freedos olanı modeller de vardır. Freedos, sabit diskinde herhangi bir işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarlarda bulunan, GNU (Genel Kamu Lisansı) kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir.

Windows

Windows en esnek işletim sistemidir. Mac OS X ve Chrome OS işletim sistemlerine kıyasla laptop modellerinde daha çok tercih edilir.

Windows bilgisayarlarda dokunmatik ekranlardan parmak izi okuyuculara kadar çok çeşitli özellikler yer alır. Microsoft’un en son sürümü olan Windows 10’da, tablet ve masaüstü modları arasında geçiş yapma imkanı, canlı döşemelere sahip yenilenmiş bir Başlat menüsü ve güçlü Cortana dijital asistanı dahil olmak üzere eski sürümlere kıyasla birden çok iyileştirme yapılmıştır.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım : Windows İşletim Sistemi

Windows 10 sürümü ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Apple MacOS

Tüm MacBook’lar, Apple’ın en yeni masaüstü işletim sistemi olan macOS Catalina ile beraber gelir. Genel olarak, işletim sistemi Windows 10’a benzerdir. Ancak Microsoft’un Başlat menüsü ve görev çubuğu için ekranın altındaki yer alan uygulama yuvası bakımından iki işletim sisteminin arayüzleri birbirinden farklıdır. Cortana dijital asistanı yerine Mac kullanıcıları Siri’yi kullanır. Ayrıca Apple Pay ile işlem yapabilir. Apple marka telefonlarından arama veya kısa mesaj alabilir veya bir Apple Watch ile dizüstü bilgisayarlarının kilidini açabilir.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım : Apple macOS

MacOS işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayar modelleri dokunmatik ekran özelliğine sahip değildir. En yeni macOS Catalina işletim sistemi, iPad uygulamalarını Mac’e aktarmanın haricinde iPad’ler için ikincil ekran desteği ve yeni erişilebilirlik özellikleri sunmaktadır.

macOS Catalina hakkında daha ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Chrome OS

Chrome OS, Samsung Chromebook 3 gibi ucuz Chromebook’larda bulunan bir işletim sistemidir. Google’ın işletim sistemi güvenli ve basittir, ancak Windows veya macOS’tan daha özellikler sunar.

Kullanıcı arayüzü, uygulama menüsü, masaüstü ve pencereleri sürükleme özelliğiyle Windows’a çok benzemekte. Ancak kullandığınız ana uygulama Chrome tarayıcısıdır. Olumsuz yanı ise kullandığınız “web uygulamalarının” birçoğunun çevrimdışı olarak iyi çalışmamasıdır. Ancak, son teknoloji Google PixelBook dahil olmak üzere neredeyse tüm Chromebook’lar artık Android uygulamalarını çalıştırabildiğinden bu durum değişiyor.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Choroma OS

Chrome OS hakkında daha ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

2) Dizüstü Bilgisayarın Boyutu ve Formu

Satın alacağınız laptop modeli ile ne tür işlemler gerçekleştirmek istediğiniz seçim esnasında göz önünde bulundurmanız gereken en önemli etkenlerden biridir. Bir sonraki laptopunuzla ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak, size en uygun boyutlu dizüstü bilgisayarı seçebilirsiniz. Boyut, bir laptopun RAM veya ROM’una benzemez, daha sonra istesenizde değişiklik yapamazsınız.

Dizüstü bilgisayarın boyutları 11,6 inçten başlayıp 17,3 inç’e kadar çıkabilmektedir. Acer, HP, ASUS, Dell ve gibi çoğu marka ve OEM’ler üç ekran boyutu sunar.

Açıkçası, önceliğiniz taşınabilirlikse, daha küçük boyutlu bir Windows dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz. Bu kapsamda en mantıklı olan seçimler 12,5 inç veya 13,3 inç boyutunda bir ekrana sahip olan laptop modelleri olacaktır. Aynı zamanda 1- 1,5 kg arasında bir ağırlığa sahip olna bu model laptoplar, taşınabilirlik açısından da sizin için kolaylık sağlar.

Yeni dizüstü bilgisayarınızı kullanmayı amaçladığınız iş türü daha büyük bir ekran yada bağımsız grafik gücü gerektiriyorsa, muhtemelen daha büyük ekranlı modellere yönelmeniz gerekebilir.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Boyut ve Form


Boyut söz konusunda olduğun bazı kullanıcılar incelik de arar. Örneğin; Ultrabook’lar, çok yüksek bir performansa sahip olmasa da ince ve hafif bir formdadır. Taşınabilir özellikleri ile ön plana çıkan bu modeller, uzun pil ömrü ile de dikkat çeker.

Kullanıcıların bazıları daha kolay taşınabilir ve hafif bir laptop ister. Diğer kullanıcılar, video düzenleme veya ileri teknoloji oyunları çalıştırma gibi şeyler için ayrı grafiklere ihtiyaç duyar. Optik sürücüye ya da uzun pil ömrüne sahip bir laptop ihtiyacınız varsa, daha büyük boyutlara sahip bilgisayarlara bakmanız gerekmektedir.

Aradığınız dizüstü bilgisayarın formunu ve boyutunu belirledikten sonra, en iyisini aramak daha kolay olacaktır. Çünkü arama sonuçlarınızı bu parametrelere göre filtreleyebilirsiniz.

3) Klavye ve Ekran Kalitesi

Uzun yazma seansları için rahat bir klavyeye sahip dizüstü bilgisayar almanız önemlidir. Tam boyutlu tuşlara ve ok tuşlarının etrafında boşluğa sahip bir klavye daha rahat çalışma ortamı sunar. Kullanım sırasında tuşlar, aşağı inişte yeterli hareket alanı ve onları bıraktığınızda hızlı yanıt verebilmelidir.

Karar vermeniz gereken bir diğer nokta ise bir sonraki laptopunuzun dokunmatik ekrana sahip olup olmamasıdır. Günümüzde dokunmatik ekranlar oldukça yaygındır ve birtakım görevleri diğer modelleri göre daha basit hale getirebilir.

Dokunmaya duyarlı ekranlar, genellikle daha parlak olur. Oyun oynuyorsanız, içerik izliyorsanız veya video içeriğini düzenliyorsanız, ekranın fazla parlaması sizin için bir dezavantaj olabilir.
Modern dokunmatik ekranlar, öncekilerden oldukça daha iyidir. Sadece yukarıda belirttiğimiz faaliyetler amacıyla bir laptop alıyorsanız, dokunmatik ekranı olmayan bir dizüstü bilgisayar almayı düşünebilirsiniz.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım : Klavye Ve Ekran

4) Ekran Özellikleri

Satın almaya karar vermeden önce beğendiğiniz dizüstü bilgisayarın çözünürlüğüne dikkat etmelisiniz. Bazı modern dizüstü bilgisayarlar artık 4K çözünürlük sunar. Bununla birlikte, bu yüksek kaliteli ekran panelleri, genellikle zaten pahalı olan bir ürünü daha da pahalı hale getirir. Sadece gerçekten ihtiyacı olanlar için, yüksek çözünürlükteki bir bilgisayara alınması doğru bir karar olur. Aksi taktirde kullanamayacağınız bir özelliğie para vermiş olursunuz.

Bir bilgisayar oyuncusuysanız, bir dizüstü bilgisayarın ekranındaki yenileme hızını kontrol etmeye de zaman ayırmalısınız. Daha hızlı bir yenileme hızı, daha akıcı ve daha duyarlı bir oyun deneyimi sağladığından emin olun. Böylece, bazen çevrim içi oyunlarda bu size rekabet avantajı sağlayabilir. İdeal olarak, yanıt süresi 5 ms’den az ya da yenileme hızı 144 Hz’den yüksek olan bir şey almayı düşünebilirsiniz.

5) Pil Ömrü

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden sonuncusun da pil ömrüdür. Yalnızca bir prizin yanındaki bir masada kullanacağınız büyük, hacimli bir dizüstü bilgisayar ya da oyun donanımı satın alıyorsanız, pil ömrü konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Eğer dizüstü bilgisayarı kucağınızda kullanmayı planlıyorsanız, evde veya işte olsa bile, 8’den fazla saat ideal olmak üzere minimum 7 saat dayanıklılık gerekecektir. Bir dizüstü bilgisayarın beklenen pil ömrünü belirlemek için, üreticinin sözlerine güvenmeyin. Bunun yerine, almayı düşündüğünüz bilgisayar hakkında kullanıcıların yorumlarını mutlaka okuyun ve buna göre bir değerlendirme yapın.

En önemlisi ve unutulmaması gereken nokta dizüstü bilgisayarınız sadece arkasında duran şirket kadar iyidir. Doğru ve zamanında teknik destek her şeyden önemlidir. Tüm bunları dikkate alarak, ne istediğinize doğru karar verip, aldığınız laptoptan fazlasıyla memnun olabilirsiniz.

Teknoloji dünyasına dair merak ettiğiniz sorulara detaylı cevap bulabileceğiniz yazılar için Teknotomy Dosya kategorisini inceleyebilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu