Teknotomy Dosya

Li-Fi Döneminin Başlamasıyla Wifi Dönemi Sona Eriyor

Lifi hizmetinin yakın zamanda tüm internet kullanıcılarına sunulması planlanıyor. Böylece Wifi dönemi bitiyor. Wifi ile internet bağlantı hızı hem çok düşük oluyor hem de internet ile ilgili problemler çıkabiliyor. Film izlediğiniz zaman donmalar yaşayabiliyor veya oyun indirmek istediğiniz de oyun inene kadar oynama hevesiniz kaçabiliyor.

Wifi’nin bu tür olumsuzlukları son zamanlarda artmaya devam ediyor. Örneğin evinizin her yerinde internet hızı aynı olmayabiliyor. Li-Fi ile bu sorununuz çözüme kavuşuyor. Li-Fi teknolojisi ile evinizde kullandığınız perdeler sayesinde internetiniz dışarı çıkamıyor. Ayrıca evinizde kullandığınız led ampüller sayesinde internet hızınız artıyor. Peki bu kadar faydası olduğu düşünülen Li-Fi nedir?

Li-Fi Dönemi Başlıyor
Li-Fi Dönemi Başlıyor

Li-Fi Teknolojisi Nedir?

Lifi teknolojisi, maddelerin interneti şeklinde adlandırılıyor. Bu teknoloji kullandığımız interneti daha hızlı bir hale getiriyor ve ışığın olduğu yerde internete bağlanmamızı sağlıyor. Bunu da led ampüller aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Led ampüller ışık sağlamasının yanında iletkenlikte sağlıyor. Bu sayede daha az enerji harcıyor. Harald Has insanların bu teknolojiyi öğrenmesi ve alışması için TED konuşmasında insanları şaşırtan bir sunum hazırladı.

Harald Has, sunumda güneş pilleri ile dizüstü bilgisayara video aktardı. Sunumun sonunda konuşma yapmaya başlayan Has, Wİ-Fİ ile verileri aktarabiliyoruz ama bu teknoloji artık dolmaya başladı, dedi. Ayrıca kullanılan internet hızının normal hızın altından olduğunu ifade etti. Has, bunun sebebini hem dağınık radyo sinyalleri hem de Wi-Fi teknolojisinin artık dolmasından kaynaklandığına bağlıyor.

Li-Fi Yeni Nesil İnternet
Li-Fi Yeni Nesil İnternet

Bu teknoloji sayesinde kullandığınız interneti led ampüller aracılığıyla evinizin her yerinde eşit şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca ışık olan her yerde Li-Fi interneti kullanabiliyorsunuz. Bu teknolojinin dışarıda kullanabilmesi için de güneş panellerine ihtiyaç duyuluyor.

Lifi dünyanın her yerinde merak edilen ve çalışmaların yapıldığı teknolojilerden biridir. Diğer bilim adamları Lifi Teknolojisinden kaynaklanan olumsuzluklar yaşanabileceğini düşünüyor. Örneğin, kapalı havalarda, sisli havalarda bilim insanları bu teknolojinin çalışmayacağını düşünüyor.

LİFİ Wifi’ye Göre Daha Hızlı İnternet Sunuyor

Wifi’nin sunduğu internet hızı her geçen gün daha da düşüyor. Özellikle ülkemiz internet hızı konusunda oldukça geri kalmış bir durumdadır. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı olan Yusuf Kıraç bu konu hakkında yapmış olduğu açıklamada kullanıcıların yavaş internet istediğini söyledi.

Wifi teknolojisini salyangoza benzetirsek Lifi bir kaplan oluyor. Lifi teknolojisi ile saniye de 20 uzun filmi indirebilme şansınız bulunuyor. Bu örnekle baktığınız zaman aradaki farkı görebiliyorsunuz. Lifi teknolojisinin yakın zamanda kullanıcılara sunulması planlanıyor. Uzmanlara göre 2 yıl içerisinde Wi-Fi döneminin sona ermesi bekleniyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu