IOS

macOS Big Sur, Uygulamaları Daha Süslü Gösterecek

Apple, içinde bulunduğumuz haftanın başlarında Bluetooth’ta daha iyi güvenilirlik ve bazı yararlı hata düzeltmelerinden oluşan en son macOS Big Sur güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme ile iPhone ve iPad’lerde yer alan uygulamalar M1 Mac’lerde daha iyi bir şekilde çalışacak. iPadOS uygulamaları, kendilerine gelen daha gelişmiş özelliklerle sürekli bir büyüme gösterdi. Yeni güncellemeyle, kullanıcılara dokunmatik ekranda yapabildikleri şeyleri, klavye ile de yapabilme imkanı veriliyor.

Apple MacBook'lara Güncelleme
Apple MacBook’lara Güncelleme

macOS Big Sur 11.3 Hangi Yenilikleri Barındırıyor?

macOS Big Sur 11.3, Safari’nin başlangıç sayfasını daha özelleştirilebilir bir hale getirmeyi hedefliyor. Bu güncelleme; kullanıcıların, favoriler, okuma listesi ve Siri önerileri gibi farklı bölümleri kendi tercihlerine göre yeniden düzenleyebilecekleri anlamına geliyor. Öte yandan, geliştiriciler de artık web sayfalarında konuşma tanımayı içeren yeni web konuşma API’sinden yararlanabilecek. Buna ek olarak geliştiriciler, yeni sekme sayfasında uzantılar yapmak için de erişim elde edecek.

macOS Big Sur 11.3
macOS Big Sur 11.3 Neler İçeriyor?
  • Sunulan yeni güncelleme de Hatırlatıcılar uygulaması için de bir yenilik barındırıyor. Güncelleme ile başlığa, son tarihe, önceliğe veya oluşturma tarihine göre hatırlatıcılar ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca gerektiğinde hatırlatıcıları yazdırmanıza da olanak tanıyor.
  • Kişiselleştirilmiş size özel çalma listeleriniz ve karışımlarınız için bir kısayol ile birlikte gelen Apple Music için de küçük değişiklikler yapıldı. Apple Music uygulaması, sizin için sekmesinde canlı ve yaklaşan özel etkinlikleri vurgulayacak.
  • Apple News uygulamasında, Apple News Plus sekmesinin dahil edilmesiyle tasarım iyileştirmeleri sunuldu. Böylece kullanıcılar abone oldukları dergi ve gazeteleri daha kolay bir şekilde gözden geçirebilir ve daha kolay bir şekilde indirebilir.
  • iOS 14.5 güncellemesinde beklenildiği gibi macOS Big Sur 11.3 ile en yeni Xbox ve PlayStation DualSense denetleyicilerini kullanıcılar Macbook’larına ekleyebilecek.
Kaynak
Apple's Latest macOS Big Sur Update Aims At Making iPad Apps Look Fancy On The Mac and Much More

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu