Dijital Pazarlama

Marka Bilinirliği için Önemli Bir Detay

Çok uzun yıllardır, insanlar arasında bazı markalar diğer markalardan daha iyi bilinir ve daha çok anılır. Markanın herhangi bir faaliyetiyle ilgili konuşulması da marka bilinirliğini artıran bir durum olur. Firmalar, bilinirliklerini artırmak için marka algısı yaratır.

Marka algısı sadece reklamlarla sağlanan bir durum değildir. Firmanızı temsil eden logo da reklamlar kadar önemlidir. Potansiyel müşterileriniz, firmanızın logosundan firmanızın vizyonuna kadar birçok önemli detayı tahmin edebilir. Bu nedenle firmanızın sahip olduğu logo oldukça önemlidir.

Marka Bilinirliği’nde Logonun Önemi

Marka Bilinirliği için Logo
Marka Bilinirliğini Artırmak için Logo Tasarımının Önemi

Marka algısı yaratmak için logoyu tercih ettiğinizde, logoda kullanılan tipografi oldukça önemli bir hal alır. Çünkü firma ile ilgili ilk algı logoyla bağdaşır. Dolayısıyla isterseniz yazı, isterseniz sembol kullanın her detay oldukça önemli olur ve üzerine düzgünce düşünerek karar vermeniz gerekir.

Çok sevilen firmalar yıllardır logolarında küçük değişiklikler yapıyor. Bu değişiklikler sayesinde de kendilerini sürekli güncel tutuyor ve gelişime açık olduklarını gösteriyor. Bu şekilde hedef kitlelerinde merak uyandırarak ürünlerine karşı sempati duyulmasını sağlıyor. Sizlerde doğru logo tasarımı ile firmanızın marka bilinirliğini daha da artırabilirsiniz.

Klasik bir örnek olarak, kırmızı renk iştah açıcı yönüyle bilinir. Dolayısıyla fast-food firmalarının çoğu logolarında bu rengi tercih eder. Doğayı çağrıştıran yeşil rengi ise doğayı koruduğunu belli etmek isteyen firmaların çoğu tercih eder. Bu gibi küçük ama önemli detaylara dikkat ederek bir logo tasarlattığınız zaman firmanızın daha çok bilinmesini ve firma kimliğinizin sağlamlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Teknotomy Dosya haberlerimiz arasında yer alan ücretsiz logo yapımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu