Güncel

Markalı İçerik Reklamları Değişiyor!

Instagram, reklam verenlerin kullanıcılar adına sponsorlu gönderiler oluşturmasına izin vermeyi içeren markalı içerik reklamlarında değişikliğe gidiyor. Sosyal medya platformu, yeni yapılacak güncelleme ile reklam verenlere, kullanıcıların hesaplarından sponsorlu gönderiler yayınlama olanağı veriyor.

Markalı içerik reklamları, influencer’ların gönderilerinin hangilerinin reklam içerikli olduğunu belli ediyor. Yeni güncellemeyle reklamlar tıpkı influencer’ın hesabından yayımlanan organik gönderilere benziyor, ancak “(marka adı) ile ücretli ortaklık” etiketine sahip bulunuyor.

Markalı İçerik Reklamları Nasıl Değişiyor?

Reklamları oluşturmak için influencer ile marka arasında çok fazla koordinasyon gerektiği için Instagram her iki taraf içinde süreci kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu sayede, reklamverenlerin önce organik bir gönderi oluşturmalarına gerek kalmadan markalı içerik reklamları yayınlayabilecekleri yeni bir süreç başlıyor.

Instagram Markalı İçerik Reklamları

Instagram bir duyuruda güncellemeyi, markalı içerik reklamları yayınlamak istendiğinde, markalar artık daha az kısıtlamayla daha fazla esnekliğe sahip oluyor şeklinde ifade etti. Yeni süreç ile markaların içerik oluşturucunun kendi hesabıyla bir reklam oluşturmasına ve hatta bunu yayınlamasına da olanak tanıyor.

Markalı İçerik Reklam Oluşturma Süreci

1.Adım: Reklam veren, kullanıcıya reklam oluşturma erişimi için bir istek gönderir.

Adım 1

2.Adım: Kullanıcı, reklam oluşturma erişimi talebini kabul eder.

İçerik oluşturucu, reklam verenin isteğini diğer bütün bildirimlerin bulunduğu etkinlik sekmesinde görebiliyor. İçerik oluşturucu bildirime dokunduktan sonra bütün onaylanmış reklam ortaklarını ve bekleyen istekleri görebilecekleri bir ekrana yönlendiriliyor. İstek onaylandığında, reklam veren, reklamları incelenmek üzere hemen göndermeye başlayabiliyor.

İçerik Oluşturma
İstek Onaylama
İçerik Onaylama
İçerik Onaylama

3.Adım: Kullanıcı, oluşturulan reklamın onaylanması için bildirim alır.

İçerik oluşturucunun reklamı onaylamasının ardından reklam hesabından yayınlanıyor. Instagram’ın onay ekranında belirttiği üzere reklam içeriği, reklam oluşturucunun hesabından yayınlanıyor ancak ana profil sayfasında görünmüyor. Ayrıca içerik oluşturucu reklamdan memnun değilse reddet seçeneğine basma hakkına da sahip. Ayrıca onayladıktan sonra reklamı duraklatmayı da seçebiliyor.

Instagramın markalı, içerik reklamları ile ilgili rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak
Instagram is Letting Advertisers Create Posts With Users’ Accounts

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu