Teknotomy Dosya

Marvel Dizileri İzlenme Sırası 2021

Marvel filmleri ve dizileri ister sinemada olsun isterse içerik izleme platformlarında olsun her zaman izlenme rekorları kırmayı başarıyor. Bu kadar başarılı olan içeriklerin bir sırrı var mı diye herkes düşünüyor. Bir çok sırrı bulunuyor fakat en önemli sırlarından biri de ana hikayeden hiç bir zaman kopulmuyor. Herhangi süper kahramanın filminde izlediğiniz bir olay diğer süper kahramanın filminin bir başlangıcı olabiliyor. Civil War filminde Black Widow hapise girmemek için kaçıp saklanıyor. Black Widow filminin başlangıcı da bu kaçış olması bu filmlerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu gösteren örnekler arasında yer alıyor. Filmler birbirleriyle bağlantılı iken diziler neden birbirleriyle bağlantılı olmasın? Marvel dizileri izlenme sırası bulunuyor ve bunu çoğu hayranı dahi bilmiyor.

Marvel Dizileri İzlenme Sırası
Marvel Dizileri İzlenme Sırası

Marvel dizileri, filmleri gibi ana hikayeden kopmadan ilerliyor. Bazı bölümlerde hikayeden dışarı çıkılsa da bu çıkışlar bir sonraki süper kahramanın içeriğiyle ilgili oluyor. Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi Civil War’da Kaptan Amerika’nın en iyi dostu olan Kara Dul biranda ortadan kayboluyor. Burada kimse fark etmese de hikayenin biraz dışına çıkılıyor. Fakat ileriki zamanlarda anlaşılıyor ki hikayeden çıkılmasının sebebi Kara Dul karakterine özel yapılan içeriğin başlangıcı oluyor. Eğer dikkatli izlemez ve birbirleriyle bağlantılı olan içeriklerin hikayesini bilmezseniz Marvel içerikleri sizin için aksiyonu bol süper kahraman içerikleri olarak kalıyor. Sıradan bir içerik olmasın diye sizlere Marvel filmlerinde yaptığımız gibi dizilerinde izlenme sıralarını paylaşıyoruz.

Marvel Dizileri İzlenme Sırası

Marvel dizileri izleyicilerin dikkatini çekse de filmler kadar başarılı olmuyor. Diziler çok başarılı olmasa da Marvel’ın ana hikayesine büyük katkıları bulunuyor. Yakın zamanda çıkacak ya da çıkması planlanan filmlerin bazı sahnelerinde bu dizilerde oluşturulan hikayelerden izlerin olacağı biliniyor. Fakat bunu hangi içerikte olur pek bilinmiyor. Marvel filmlerinin çıkış tarihine bakılırsa Spiderman filmi hariç diğer filmlerde olma ihtimali daha yüksek duruyor. Eğer filmlerdeki ana hikayenin yanına dizilerdeki ana hikayeyi de katarsanız yeni çıkan filmlerde işlenen konuları daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

Agent Carter

İlk izleyeceğiniz Marvel dizisi Kaptan Amerika’nın unutamadığı sevgilisi Agent Carter’ın hayatını anlatıyor. Kaptan Amerika’nın ilk filminde Rogers kayıplara karışıyor ve herkes süper kahramanın öldüğünü düşünüyor. Peggy’de bir vakitten sonra bu düşünceye inanmaya başlasa da asıl görevini hiç bir zaman ihmal etmiyor. Güzel ve güçlü ajan gizli bir örgütün kurulmasın da büyük mücadeleler veriyor ve Tony Stark’ın babası Howard Stark ile gizli işler yürütüyor. Sıkılmadan izleyeceğiniz dizi de SHIELD’in nasıl kurulduğunu da görmüş oluyorsunuz.

Marvel Dizileri İzlenme Sırası Agent Carter

Agents of S.H.I.E.L.D.

Marvel dizilerin izlenme sırası listemizde ikinci sırada Agents of S.H.I.E.L.D dizisi ile devam ediyoruz. Dizi başlarda biraz sıkıcı gibi gelebiliyor çünkü filmde özel olarak bir süper kahraman anlatılmıyor. Bu dizi de daha çok SHIELD’in ne kadar önemli bir örgüt olduğunu görüyorsunuz. Marvel’ın ana hikayesinde önemli bir yere sahip olan SHIELDî yakından tanıdıktan sonra süper güçler donatılmasa da birlikte çalışan insanların da Dünya’yı kurtarabileceğini görebiliyorsunuz.

Marvel Dizi Sıralaması Agents of S.H.I.E.L.D.

Daredevil 

Netflix Marvel dizileri izlenme sırası oluşturduğunuz zaman da önemli bir yere sahip olan Daradevil dizisi en yüksek IMDb puanına sahip Marvel filmleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bazı Marvel hayranları bu dizinin çoğu filmden daha iyi olduğunu düşünüyor. Dizinin oyuncuları, hikayesi ve karakterleriyle bir şah eser olan dizi başarılı bir avukatın hikayesini anlatıyor. Başarılı avukat küçükken bir kaza geçiriyor ve gözlerine radyo aktif bir madde değiyor. Bu sebepten dolayı gözlerini kaybeden avukat suçlularla gündüzleri hukuki yollar ile geceleri de kendine özel yöntemleri ile savaşıyor.

Netflix Marvel Dizileri İzlenme Sırası Daradevil

Jessica Jones

Netflix Marvel dizileri diğer platformlarda yayınlanan filmlere göre daha kaliteli olduğu düşünülüyor. Dizi izlenmesi sırasında 4. sırada yer alan Jessica Jones dizisi süper güçlerle donatılmasa da özel yetenekleri bulunan bir kadını anlatıyor. Dizinin içerisinde popüler olmasa da birbirinden garip ve özel güçlere sahip süper kahramanlar bulunuyor. Jones küçükken problemli bir çocukluk yaşarken bir gün kimyasal bir sızıntının içerisinde kendini buluyor. Bu sızıntıdan kurtulmayı başaran kahraman bir kaç özel güce sahip oluyor. Güçlü ve inanılmaz bir direnç kazanan Jones ayrıca çok hızlı bir şekilde uçabiliyor. Dizinin başları biraz farklı ilerlese de ileriki bölümlerde Marvel içeriklerinin kalitesini yansıtan bölümler bulunuyor.

Netflix Marvel Dizileri İzlenme Sırası Jessica Jones

Luke Cage

Marvel dizi sıralaması listemizde günümüzün en büyük problemi olan ırkçılık konusu işleniyor. Marvel Black Panther filmine kadar çok fazla siyahi oyuncusu bulunmuyordu. Fakat bu filmden sonra siyahi oyuncusunu artırmakla kalmadı bu insanların problemlerini de içeriklerinde konu edinmeye başladı. Dizi de hapse giren Cage burada türlü türlü eziyetler çekiyor. Buradaki eziyetler genellikle insan dışı deneylerden oluşuyor. Bu deneyler sonucunda insanüstü güçler ve kurşun geçirmez deriye sahip olan Cage sonunda hapisten çıkıyor. Yeni bir hayat kurtarmaya çalışan Cage yaşadığı bölgedeki insanlar ile ve geçmişiyle uğraşmak zorunda kalıyor.

Marvel Dizileri Luke Cage

Iron Fist

Marvel dizileri izlenme sırası listemizin altıncı içeriği Iron Fist ile devam ediyoruz. Dizi biraz yavaş ilerlediği için sıkıcı olduğu düşünülüyor. Dizi de Rand isimli süper kahramanın küçük yaşta ailesini kaybetmesiyle yaşadığı olaylar anlatılıyor. Çok zengin bir ailenin çocuğu olan Rand ailesini uçak kazasında kaybettikten sonra büyüyene kadar bir kaç özel eğitim alıyor. New York şehrine ailesinin şirketinin başına geçmek için dönen Rand hiç beklemediği olaylar ile karşılaşıyor.

Netflix Marvel Dizileri İzlenme Sırası Iron Fıst

The Defenders

Marvel dizileri tıpkı filmlerinde olduğu gibi süper kahramanlar tek bir filmde birleşip New York’u kurtarmaya çalışıyor. Daredevil, Jessica Jones, Cage ve Drag birlikte ekip olup New York’u kurtarması bekleniyorken bu kahramanlar tam tersi tek başlarına savaşmayı tercih ediyorlar. Tam bir ekip olamasa da belirtiler gösteren kahramanlar her bölüm başka bir sıkıntı ile uğraşmaya devam ediyor.

Marvel Dizi The Defenders

Agents of Shield: Slingshot

Marvel dizileri izle şeklinde arama yaptığınız zaman Agents of Shield: Slingshot hariç bütün dizler çıkabiliyor. Agents of Shield: Slingshot çıkmasının sebebi mini dizi olması ve çoğu kişinin böyle bir içerikten haberi bulunmuyor. AOS’un 3 sezonundan sonra izleyeceğiniz mini dizi Shield’i unutmamızı ve ana hikayeye tekrardan bağlanmanızı sağlıyor.

Marvel Diziler 2017 Agents of Shield: Slingshot

Inhumans

Marvel dizileri, filmleri kadar kaliteli olmadığı düşüncesini kanıtlayan içeriklerden biri olan Inhumans ilk başta film olarak çıkarılması planlanıyordu. Fakat alınan karar ile dizi olarak çıkarıldı ve Marvel tarihinin en kötü içerikleri arasında yer alıyor. Hikayeye de pek fazla katkısı bulunmayan içeriği izlemeden geçerseniz pek bir şey kaybetmiş olmuyorsunuz.

Marvel Dizileri 2020 Inhumans

Marvel’s The Punisher

Marvel dizileri 2017 yılında filmlerinin gölgesinde kalıyordu. Marvel’da dizilerine de ilgi gösterilsin diye farklı bir karakterin hayat hikayesini anlatan The Punisher dizisini çıkardı. Baş rol diğer içeriklerde olduğu gibi süper kahraman değil sıradan bir ailenin babası olarak karşınıza çıkıyor. Fakat o da süper kahramanların başına geldiği gibi ailesini kaybediyor. Kendini de suçlayan kahraman ailesini öldüre kişilerden intikam almak için yollara düşüyor.

Marvel dizileri izlenme sırası Marvel’s The Punisher

WandaVision

Avenger: Endgame filminden sonra yeni Dünya düzeni hakkında bilgi sahibi olacağınız WandaVision dizisi Witch ile Wision’un alternatif Dünya’da yaşamak istedikleri hayatı anlatıyor. Mini dizi olarak adlandıracağımız içerikte ileriki sezonlarda MCU sevenleri şaşırtacak olaylar yaşanması bekleniyor.

Marvel Dizi WandaVision

The Falcon and the Winter Soldier

Marvel dizileri izlenme sırası listemizde on ikinci sırada Civil War’da muhteşem ikili olmayı başaran The Falcon and Winter Soldier‘un arasında yaşanan çekişmeyi anlatıyor. Bildiğiniz üzere Endgame filminde Kaptan Amerika zamanda yolculuk yapıp sıradan bir hayat yaşayıp yaşlanıp geri döndü. Bunun üzerine kalkanın kimin taşıyacağı konusunda tartışmalar başladı. Bu tartışma sadece izleyenler arasında kalmadı süper kahramanlar arasında da tartışmaya sebep oldu.

Marvel Dizi Sıralaması The Falcon and the Winter Soldier

Loki

Marvel dizileri arasında en çok ilgi çeken ve beğenilen dizi olan Loki’nin ölmediğini görebiliyorsunuz. Bildiğiniz üzere Thanos ile savaşta kendini feda eden Loki bu dizi de varyant olarak karşınıza çıkıyor. Hem komik olan hem de MCU hakkında önemli bilgiler veren dizi Marvel dizileri izlenmesi listesinin de en son izlenmesi gereken filmlerden biri oluyor.

Marvel Dizileri İzlenme Sırası Loki

Marvel dizileri izlenme sırası listemizin sonuna geliyoruz. Listedeki çoğu filmi izlerken sıkılabileceğinizi biliyoruz fakat hikayeye katkılarından dolayı listede yer alması gereken bir çok film bulunuyor. Marvel’ın filmlere gösterdiği özeni dizilerde de göstermesi bekleniyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu