Yapay Zeka

Mercedes Yeni Otopilot Sistemi

Otomotiv devleri tarafından otonom sürüş sistemleri oldukça önemsenmeye başladı. 2009 yılından bu yana araçlarında sürüş destek sistemleri kullanan Mercedes yeni otopilot sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Otopilot sistemler her ne kadar yakın gelecekte olmasa da ilerleyen zamanda hayatımıza tamamen giriş yapacak. Tesla geliştirdiği sürücü destek sistemleri ile birçok firmanın öncüsü oldu.

Mercedes yeni otopilot sistemini yayınladığını duyuran Tesla’ya rakip olarak Mercedes de benzer bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Ancak Mercedes henüz şehir içinde kullanmasına izin vermediğini de açıkladı.

Mercedes Yeni Otopilot Sistemi Ne Zaman Gelecek
Mercedes Yeni Otopilot Sistemi Ne Zaman Gelecek

Alman otomotiv üreticileri gelişmiş sürücü destek sistemleri konusunda birçok firmadan daha üstün durumdadır. İleri seviye sürücü destek sistemleri olan araçlar otoyollarda da olmak üzere sınırlı koşullarda direksiyon, fren ve ivmelenme konusunda sürücülerine destek oluyor.

Mercedes firmasının sözcüsü, otomobile karşı bilinçli bir güven oluşmasını istediklerini dile getirdi. Körü körüne oluşacak bir güven yerine müşterilerin otomobilleriyle ne yapıp yapamayacaklarını tam anlamıyla bilmesi gerektiğini ifade etti.

Mercedes Yeni Otopilot Sistemi Ne Zaman Gelecek

Gelecek yıl Drive Pilot sistemini halka açmayı planlayan Mercedes, bu sistemin 2013 yılında geliştirdikleri Distronic sistemin geliştirilmiş hali olduğunu söylüyor. Şirket seviye 3 otopilot sistemi için uluslararası onay almak istiyor. Ayrıca geçmiş yıllarda da gelişmiş sürücü destek sistemi deneyimi olduğunun altını çiziyor.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu