Influencerlar

Meriç İzgi 10 Yıl Hapis Yatabilir

Influencerlar kazandıkları paralar, yaptıkları videolar ve yaşantıları ile her zaman dikkat çekmeyi başarıyor. Türkiye’de ki en çok tanınan fenomenlerden bir tanesi olan Meriç İzgi‘nin başı fena halde derde girmiş durumda. Daha önce iki defa benzer sebepler ile göz altına alınan ünlü fenomen geçtiğimiz Eylül ayında bir kez daha göz altına alınmıştı. Hakkında suç duyurusunda bulunulan ve bu sebeple de hakkında kararname çıkartılan Meriç İzgi 10 yıl hapis yatabilir. İzgi’nin suçlanmasının nedeni ise zincirleme şekilde kaçakçılık.

Meriç İzgi sahip olduğu makak maymunu ile tanınmış bir fenomen .Fakat bu canlının satın alınması ile ilgili özel yasalar mevcut.  Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CİTES) hususunda kolluk kuvvetlerinin gözetimine takılan kişilerin daha öncede maymunlarına el konulmuştu. Bu durumun sık sık yaşanmasının suç teşkil etmesi nedeni ile ciddi bir dava gündeme gelmiş oldu.

Meriç İzgi 10 Yıl Hapis Yatabilir
Meriç İzgi 10 Yıl Hapis Yatabilir

Mahkeme’nin Ne Karar Vereceği Henüz Belli Değil

Eylül ayında gerçekleştirilen göz altı kararından sonra Meriç İzgi için iddia name de hazırlandı. Daha sonra İstanbul Başsavcılığı tarafından onaylanan iddianame  İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi‘ne gönderildi. Eğer mahkeme söz konusu durumda suç teşkil eden bir bulgu ile karşıya kalırsa Meriç İzgi 10 yıl hapis yatabilir

Makak maymununa “Koko” ismini veren İzgi sosyal medya platformlarında sık sık paylaşım yapıyordu. Fakat edinilen bilgiler İzgi’nin makak maymunu yetiştirmek için gerekli yasal izne sahip olmadığı yönünde. Böyle bir durumda kaçakçılık suçuna giriyor. Olayın sık sık yaşanması ise zincirleme kaçakçılık boyutunu kazandırıyor.

Meriç İzgi 10 Yıl Hapis Yatabilir
Meriç İzgi 10 Yıl Hapis Yatabilir

Influencerlar hakkında bilgiler ve anlık haberler için Teknotomy Influencerler bölümündeki diğer haberleri inceleyebilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu