Güncel

Microsoft Edge Artık Çok Daha Az Kaynak Tüketiyor

Microsoft Edge bloğundaki yeni bir gönderide tarayıcının baş sorumlusu Kim Denny, şirketin Edge’i birkaç ayda nasıl daha hızlı ve daha verimli hale getirdiğini açıkladı. Kullanıcıların isteklerini olabildiğince çabuk gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için ekip, Mart ayında Edge için kanal ve bağlantı süresi optimizasyonları (LTO) ve profil kılavuzlu optimizasyonları (PGO) kullanıma sundu.

Edge
Microsoft Edge

Edge Daha Hızlı ve Daha Verimli Hale Geliyor

PGO’lar kodun en önemli kısımlarına öncelik verirken, LTO’lar bellek kullanımını optimize ediyordu. Bu iki teknik, Speedometer 2.0 kıyaslamasına göre Edge’in hızını önceki sürümlere kıyasla %13 oranında artırdı. Bunun yanında Microsoft, Nisan ayında tarayıcının kaydırma animasyonunda iyileştirmeler yaptı ve kaydırmanın genel görünümünü, hissiyatını ve verdiği tepkiyi geliştirdi. Denny, bu değişikliklerin Edge’i daha hassas ve daha duyarlı hale getirdiğini söylüyor.

 Edge Daha Hızlı ve Daha Verimli Hale Geliyor
Edge Daha Hızlı ve Daha Verimli Hale Geliyor

Edge ekibi ayrıca, tarayıcının ihtiyaç duyduğu bellek miktarını ve CPU gücünü azaltmak için çalışmaya devam ediyor. Örneğin Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi, teknoloji devinin dahili testlerine göre tarayıcının bellek kullanımını %27’ye kadar düşürüyor. Microsoft, Edge’in boyutunu geçen yıl yarı yarıya küçülttü. Böylelikle tarayıcı cihazlarda çok daha az depolama alanı kaplıyor.

Son olarak, Microsoft Edge’in NetMarketshare istatistiklerine göre (son 1 ay) Chrome’un alternatifi olarak Firefox tarayıcısını geçtiğini belirtelim.  Tarayıcı pazar payının ilk 5 sıralaması şöyle;

Microsoft Edge NetMarketshare İstatistikleri
Microsoft Edge NetMarketshare İstatistikleri

Teknoloji dünyası ile son gelişmeleri takip etmek için Teknotomy Güncel kategorisini takipte kalın.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu