Güncel

Microsoft Edge Performansı ile Şaşırtıyor

Microsoft, internet tarayıcısı Edge’nin son aylarda kaydettiği başarılı ilerleme hakkında bazı bilgileri ve verileri paylaştı. Diğer bir yandan Edge, bir istatistik sitesine göre popülerlikte Firefox’u geçmeyi başardı. Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısı ile günümüz internet tarayıcısı devlerine meydan okumaya devam ediyor. Firmanın tarayıcısı henüz kullanıcılar tarafından tamamıyla benimsenmemiş. Microsoft, her güncelleme ile getirdiği yenilikler sayesinde gün geçtikçe yeni kullanıcılar kazanıyor.

Microsoft Edge
Microsoft, Edge Tarayıcısını Anlatan Bir Yazı Yayınladı

Blog sayfasında paylaşılan bir yazı ise Microsoft Edge’nin geçtiğimiz aylar boyunca nasıl bir gelişme yaşadığını gözler önüne serdi. Gelin, internet tarayıcısının başındaki isim tarafından paylaşılan blog yazısında yer alan önemli detaylara göz atalım.

Microsoft Edge’nin Yaşadığı Performans Artışı

Microsoft, geçtiğimiz mart ayında Microsoft Edge 81 ile birlikte Profile Guided Optimizations’ı (Profil Süresi Optimizasyonları) hayatımıza girmişti.

İşte yalnızca bu iki özellik, Microsoft’un açıklamasına göre yeni Edge, Speedometer 2.0’da yapılan ölçümlerde daha önceki Microsoft Edge sürümlerinden %13 daha iyi performans gösterdi. Yani Microsoft, Edge’nin performansını kısa süre içinde çok iyi bir şekilde artırmayı başardı.

Microsoft Edge’nin Yaşadığı Performans Artışı
Microsoft Edge’nin Yaşadığı Performans Artışı

Peki internet tarayıcısı ne kadar kaynak tüketiyordu? Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi ile birlikte Microsoft Edge, Win32 uygulamalarında kullanılabilen yığın iyileştirmelerinden faydalandı. Yazıya göre Edge, bu iyileştirmeler sayesinde daha önceki sürümlerden %27 daha az hafıza kullanmayı başardı.

Edge, Firefox’u Geçmeyi Başardı

Microsoft tarafından paylaşılan bilgiler burada sınırlı olsa da Edge’nin başarısı yalnızca Microsoft’un yazısıyla ölçülmüyor. Microsoft Edge, NetMarketshare istatistiklerine göre son aylarda popüler tarayıcılar listesinde ikinci sıraya oturdu. Listenin birinci sırasında ise Google’ın Chrome internet tarayıcısı, %71’lik yüzde payı ile yer alır.

Edge, Firefox’u Geçmeyi Başardı
Edge, Firefox’u Geçmeyi Başardı

Google Chrome, uzun yıllardır listenin en tepesinde otursa da Microsoft Edge’nin son bir yılda aldığı ilerleme gerçekten şaşırtıcı. NetMarketshare’deki istatistikler incelendiğinde Microsoft Edge’nin Ağustos 2019’dan Ağustos 2020’ye kadar popülerlikte neredeyse %3’lük artış yaşadığını görüyoruz.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu