Güncel

Microsoft, 2022 Yılında Internet Explorer’ı Kaldıracak

Microsoft tarafından geliştirilen ve yaklaşık 26 yıldır hizmet veren web tarayıcısı Internet Explorer uzun zamandır kimse tarafından pek tercih edilmiyordu ve sonunda Microsoft, web tarayıcısının 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren kullanılamayacağını açıkladı. Şirket, Microsoft Edge web tarayıcısının lehine böyle bir karar aldığını belirtti.

microsoft edge vs internet explorer
Şirket, Bunun Microsoft Edge’in Lehine Olduğunu Söyledi

Microsoft Edge’in program yöneticisi Sean Lyndersay, açıklamasında Internet Explorer 11 masaüstü uygulamasının, 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren Windows 10’un bazı sürümleri için kullanımdan kaldırılacağını ve desteklenmeyeceğini söyledi. Ayrıca web tarayıcısının geleceğinin artık Microsoft Edge’de olduğunu düşündüklerini de ekledi.

Microsoft Uzun Zamandır Internet Explorer’ın Sonunu Getirmeyi Planlıyordu

Microsoft bu konuyu tam olarak netleştirmiyor ancak 2022 yılının Haziran ayında ya da daha sonrasında eski web tarayıcının artık kullanılamadığını göreceğiz. Microsoft Teams web uygulaması için Explorer 11 desteği geçtiğimiz yıl sonlandırıldı. Aynı şekilde 17 Ağustos’tan sonra da Microsoft’un OneDrive, Office 365, Outlook ve bunlar gibi diğer çevrimiçi hizmetleri için artık desteklenmeyecek.

Tüketicilerin çoktan vazgeçtiği web tarayıcısı aslında uzun zamandır sona doğru yaklaşıyor. Ayrıca Microsoft da beş yıldan fazla zamandır insanların Explorer’ı kullanmasını engellemeye çalışıyor. İlk olarak Microsoft Edge’in 2015 yılında ortaya çıkmasıyla Internet Explorer markasının sonu gelmeye başladı. Microsoft Edge’in çıkışından beri şirket Explorer’ı tarayıcıdan ziyade uyumluluk çözümü olarak nitelendirerek işletmeleri eskiyen tarayıcıyı kullanmayı bırakmaları için teşvik etti.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu