Girişim Yatırım

Microsoft, Nokia’yı Tekrar Satın Alacak

Forbes’e göre Microsoft, Nokia‘nın iletişim ve akıllı telefon şirketlerini satın alabilecek en muhtemel şirketlerden birisi. Raporda, ajansın 2021 için tahminlerinin Nokia‘nın önümüzdeki yıl büyük bir Amerika teknoloji firması tarafından satın alınabileceği söyleniyor. Hem Microsoft hem de Intel, anlaşmayı sonuçlandırmak için Nokia’yı büyük ihtimalle satın alabilecekler.

Nokia
Nokia

2013 yılında Microsoft, Nokia‘nın akıllı telefon şirketini satın almak için 7 milyar dolardan fazla para harcadı. Bununla birlikte, Redmond merkezli şirket, iPhone ve Android telefonlara üçüncü bir alternatif sağlamak için Windows Phone’u üretmeye başladı. Ancak zayıf ekosistem ve diğer birçok faktör nedeniyle, beklenildiği kadar tutulmadı. 2016 yılındaki fiyaskodan sonra, Nokia markası HMD ve Fu Zhikang’a atandı.

CCS’YE göre, Amerika hükümeti telekomünikasyon tedarikçilerinin Huawei gibi Çinli tedarikçilerden ekipman kullanmasını yasakladığından, alternatif olarak başka bir telekomünikasyon ekipmanı üreticisine ihtiyaç duydu. Nokia‘nın ağ iletişim departmanı Amerika devlerinin ilgisini çekiyor.

Nokia
Nokia

Buna ek olarak, Nokia geçen hafta Birleşik Krallık’taki en büyük telekomünikasyon operatörlerinden biri olan British Telecom (BT) için en büyük ekipman tedarikçisi olmak için bir anlaşma yaptı. Bu bağlamda, CCS Insight Direktörü Mann, Nokia‘nın satın alınmasının daha kolay olabileceğini söyledi. Microsoft telekomünikasyon alanında yoğun bir ilgi vardı. Ayrıca, bu yıl iki kez satın aldıklarını gördüklerinden de bahsetti (Metaswitch ve confirmed Networks).

Intel’de Nokia’yı İstiyor

Microsoft’a ek olarak, Intel de “Nokia‘nın satın alınması”ile ilgileniyor. Mann, Intel’in önümüzdeki birkaç yıl içinde telekomünikasyon alanında gözlem yapacağını söyledi.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu