Güncel

Microsoft Pinterest’i Satın Almak İçin Çabalıyor

Financial Times’ın yayınladığı habere göre Microsoft, kısa süre önce Amerika meşeli resim paylaşılan sosyal medya platformu Pinterest’i 51 milyar dolara satın almak için bir anlaşma sundu. Eğer gerçekleşirse bu anlaşma Microsoft’un bugüne kadarki en büyük satın alımı olacak. Aynı zamanda bu anlaşma, teknoloji devinin bulut bilişim hizmeti platformu Azure’un üzerinde çalışabilecek aktif çevrimiçi topluluklar portföyünü bir araya getirmeyi amaçlayan bir satın alma stratejisi izlediğini doğruluyor.

320 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan resim paylaşma platformu, şu anda altyapı sağlayıcısı olarak Amazon Web Services’e (AWS) güveniyor. Ancak Financial Times, iki şirket arasındaki görüşmelerin şu anda aktif olmadığını bildirerek Pinterest’in bağımsız bir şirket olarak kalmayı tercih ettiğinin sinyalini verdiğini de söylüyor. Ayrıca sosyal medya platformunun piyasa değeri Covid-19 salgını sırasında yüzde 600’den fazla arttı.

pinterest
Pinterest, 2020 Yılında Çeyreklik Gelirinde %76 Büyüme Kaydettiğini Açıkladı

Pinterest’in Artan Değeri Microsoft’u Zorluyor

Pinterest, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, 2020’de 100 milyon yeni kullanıcı eklediğini ve böylece yıldan yıla çeyreklik gelirinde yüzde 76 büyüme kaydettiğini açıkladı. Bu yükselen hisse senedi fiyatı şüphesiz ki Microsoft için bir engel oluşturacak ve iki şirket arasındaki anlaşmada muhtemelen antitröst (girişimler arasındaki rekabeti düzenleyen yasa) düzenleyicilerinin incelemesini çekecek. Bu anlaşma, teknoloji şirketinin 2016’daki 26 milyar dolarlık LinkedIn satın alımının yaklaşık iki katı ile en büyük satın alımı olabilir.

Microsoft, 2020 yılında gizlilik endişeleri ve Çin devletiyle olan bağları nedeniyle ABD hükümetinin incelemesine giren TikTok’un ABD’deki operasyonlarını satın almaya çalıştığında, önde gelen bir sosyal medya şirketini satın alma konusundaki ilgisini ilk kez ortaya koymuştu. Fakat Oracle ve Walmart, uygulamanın ABD operasyonlarını satın almak için bir anlaşma yaptığında şirketin TikTok için verdiği teklif başarısız oldu.

Son raporlar, Oracle ve Walmart’ın video uygulamasını satın alma planının süresiz olarak geri çekildiğini öne sürerken, Joe Biden’ın kendinden önceki yönetimin Çinli teknoloji şirketlerinin oluşturduğu potansiyel güvenlik risklerini ele alma çabalarını gözden geçirmesi halen sürüyor. Microsoft, son yıllarda profesyonel sosyal ağ sitesi LinkedIn’i devralmasının yanı sıra, yazılım geliştiriciler için bir ağ işlevi gören kod deposu GitHub’ı ve geçen yıl 131 milyon kullanıcıyı geçen çevrimiçi bir oyun olan Minecraft’ı da satın almıştı.

Kaynak
Microsoft Reportedly Tried To Buy Pinterest For $51 Billion

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu