Yapay Zeka

Microsoft Yapay Zekâ ile Çalışanlarını Değerlendirecek

Microsoft yapay zekâ aracı ile çalışanlarının toplantılarda sergilemiş oldukları performansları ölçerek, yöneticilerine bildirimde bulunacak. Performans ölçümü ise çalışanların toplantı esnasındaki vücut hareketleri, ses tonu gibi detaylar ile gerçekleşecek. Yapay zekâ aracının bu ölçümleri gerçekleştirebilmesi için ise toplantı odasına belirli sensörler ve kameralar yerleştirilecek. Bu şekilde çalışanların toplantıya verdiği önem yapay zekâ aracı ile tespit edilecek.

Microsoft Yapay Zekâ
Microsoft Yapay Zekâ Aracı ile Çalışanlarının Performansını Ölçecek

Microsoft Yapay Zeka Aracı: Performans Ölçüm Hizmeti

Sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekmemek için Microsoft bu yapay zekâ hizmeti için “çalışanları gözetleme” ifadesini kullanmaktan oldukça çekiniyor. Şu ürün için daha çok “performans ölçüm hizmeti” ifadelerini kullanıyor.

Microsoft’un patentini almış olduğu söz konusu yapay zekâ, çalışanların yorgunluk ve sıkılma belirtilerini de ölçecek ve çalışanların performans tablosuna negatif bir şekilde yansıtacak. Bu şekilde yapay zekanın vereceği puanlara göre insanlar işten çıkarılabilecek veya ceza alabilecek.

Bu şekilde insanları robotlaşmaya zorlayacak yapay zekâ araçlarından dolayı yapay zekâ karşı tepkilerin daha da büyüceği tahmin ediliyor. Ayrıca Microsoft’unda bu yapay zekâ aracı sonrasında yoğun tepkilere maruz kalacağı tahmin ediliyor.

Yapay Zekâ konusundaki gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu