Teknotomy Dosya

Msvcp140.dll Hatası Çözümü Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınıza bir program veya oyun kurup açmak istediğiniz zaman çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hatalardan biri de msvcp.dll hatasıdır. Msvcp140.dll hatası nedir, neden olur ve çözümü nasıl yapılır? tüm bu sorularınızın cevaplarını bu Teknotomy Dosya yazımızda bulabilirsiniz.

Bazı uygulamaları veya oyunları kurup çalıştırmak istediğiniz zaman bilgisayarınızda bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hataların çoğu genellikle DLL dosyaları olmayışından veya eksik olduğundan kaynaklanır. Bu durumu çözmeden programınızı veya oyununuzu düzgün bir şekilde çalıştıramazsınız.

Bu yazıda söz konusu dll hatalarından olan msvcp140.dll hatasının neden kaynaklandığını ve bu hatanın çözümünün nasıl yapılacağını inceleyeceğiz. Yazının içinde bu sorunu çözerken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususundan da bahsedeceğiz.

Msvcp140.dll Hatası Nedir?

msvcp140.dll hatası
msvcp140.dll launcher.exe – Sistem Hatası

Msvcp140.dll hatası belli başlı zamanlarda karşınıza çıkabilecek bir hatadır. Küçük dosyalarından biri olan bu hata, bilgisayarı kullanıcılarının sık karşılaştığı bir hatadır. Msvcp140.dll hatası çoğunlukla kullanıcılar online oyunlar ya da yardımcı program çalıştırırken ortaya çıkar.

Eğer bu hatayla karşılaşıyorsanız bunun üç sebebi vardır. Birinci sebebi mscvp140.dll adlı dosyanın kaybolması veya istenmedik bir şekilde silinmesi, ikinci sebebi düzgün çalışmıyor olması veya bozulması, üçüncü sebebi ise bilgisayara kullanıcı fark etmeden virüs bulaşması sonucunda ortaya çıkar.

Bu tür durumları çoğunlukla bilgisayarınıza girmiş zararlı yazılım(virüs) yol açar. Bununla birlikte Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015 paketinin yüklemesi ile birlikte gelen dosya eğer hiç yüklenmediyse veya düzgün yüklenmemişse, bu dosya iletişime geçmeye çalışan programların çalışmamasına neden olur. Haydi gelin bu hatanın çözümünün nasıl yapıldığını öğrenelim.

Msvcp140.dll Hatasını Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

msvcp140.dll hatası
msvcp140.dll özellikleri

Msvcp140.dll hatasını çözmeden önce, sorunu çözerken hangi yöntemi kullanacağınızı seçerken bazı istisnai durumlara da dikkat etmeniz gerekir. Bu bir sistem dosyası olduğu için, oyun oynayıp sorunu çözmek isterken bilgisayarınıza virüs getirme olasılığınız da oldukça yüksek. Haliyle böyle meydana gelirse bilgisayarız daha riskli duruma gireceği için baştan format atmanız veya anti-virüs programı kullanmanız gerekebilir.

DLL hatalarının en genel çözümü, dosyayı elle indirip gerekli klasöre atmaktır. Bu yöntemle sorunlar çoğunlukla çözülür ve istenilen programlar ile oyunlar düzgün bir şekilde çalışabilir. Ancak bu dosyayı elle indirmek daha fazla dikkat gerektirdiği için başka çözüm yollarına oranla risklidir.

Eğer dosyayı elle indirip gerekli klasöre atacağınız çözüm yöntemini kullanacaksanız, güvenilir ve düzgün bir internet sitesi seçmelisiniz. Eğer yanlış bir web adresi seçer ve ne olduğu belli olmayan bir siteden msvcp140.dll dosyasını indirirseniz, bilgisayarınıza zararlı yazılım içeren(virüs) dosya indirme şansınız yüksektir. Yine de korkmayın, en güvenilir linkleri sizler için alt kısımda paylaşacağız.

Msvcp140.dll Hatasının Çözümleri

  • Programı yeniden yükleyin
  • Windows güncelleştirmelerini kontrol edin
  • Sistem Dosya Denetçisini kullanın
  • Msvcp140.dll dosyasını indirin ve elle kurun

Programı Yeniden Yükleyin

msvcp140.dll hatası
msvcp140.dll Hatası Çözümü

Bazı programlar veya oyunlar, düzgün bir biçimde yüklenmediği için DLL dosyası görmeyebilir ve bu yüzden de çalışmaz. Eğer sizde böyle bir programa sahipseniz ve açtığınızda,

  • “Cannot find msvcp140.dll please reinstall this application”
  • “Program msvcp140.dll bilgisayarınızda eksik”,
  • “Kod yürütülmesine devam edemiyor çünkü mcvp140.dll bulunamadı”

gibi hatalarla karşılaşıyorsanız ama diğer programlar çalışırken böyle bir sorun yoksa, programı yeniden yüklemenizi tavsiye ederiz.

Bu yöntem sadece tek bir program bu tür bir hata veriyorsa geçerlidir. Hata veren programı tamamen kaldırmak için Windows tuşuna basıp Ayarlar> Uygulamalar ve Özellikler kısmına gelip bulup silmeniz gerekir. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayar açıldığında programı yeniden kurun. Bu yöntemle sorununuzu halletmiş olmamız gerekir. Eğer sorun hala çözülmedi ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Windows Güncelleştirmelerini Kontrol Edin

msvcp140.dll hatası
Msvcp140.dll Hatası Güncellemeleri Kontrol Edin

Bilgisayarınızın düzgün şekilde çalışabilmesi için büyük önem taşıyan Windows güncelleştirmeler, hem bilgisayarınızdaki eksik dosyaları bulup sisteminizi daha iyi hale getirmeyi hem de önemli güvenlik güncelleştirmeleri yaparak bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlardan(virüs) korunmasını sağlar.

Güncelleme yapmak için ise önce Ayarlara gelip daha sonra Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına tıklayın. Sonra Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklayın. Bir süre bekleyin ve güncelleştirme geldiyse kurun sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol ettikten sonra hala çözülmediyse en azından bilgisayarınızı daha güvenli hale gelmiş olur. Diğer adımla devam edelim.

Sistem Dosya Denetçisini Kullanın

msvcp140.dll hatası
Msvcp140.dll Hatası Çözümü

Sistem Dosya Denetçisi, bozuk sistem dosyalarını bulup onların onarılmasını sağlar. SFC taraması olarak da bilinen arama sistemi, msvcp140.dll hatası gibi hatalar almanız durumunda kontrol sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bozuk olan başka dosyaları veya başka sistem dosyalarının da kontrolünü sağlayabilir, onarımını yapabilirsiniz.

Bu aramayı yapabilmeniz için öncelikle Komut İstemi (CMD) penceresini yönetici olarak açmanız gerekir. Açılan pencerede “sfc /scannow” komutunu girmelisiniz ve enter tuşuna basmalısınız. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sistem birkaç dakika içerisinde bozuk olan dosyaları arayacak ve bulduklarını onaracaktır. Eğer bu yöntemle de sorun çözülmediyse, geriye yapabileceğiniz tek bir yöntem kalır. GElin o yöntemi inceleyelim.

Msvcp140.dll Dosyasını İndirin ve Elle Kurun

msvcp140.dll hatası
Msvcp140.dll Hatası Çözüm Yöntemleri

Msvcp140.dll hatası için sunduğumuz çözümler arasında en etkili ve hızlı bir şekilde istediğiniz programa erişebilmenizi sağlayan yöntem budur. Madem en etkilisi buydu neden bu yöntemi en sona bıraktığımızı hemen açıklayayım. İstediğiniz programı açabilmenizi sağlayacak olan bu yöntem diğerleri arasında en güvensiz yöntemdir.

Msvcp140.dll dosyasını elle indirdikten sonra gereken klasöre atmak çoğunlukla sorunu kökten çözer. Ancak zararlı bir dosyayı, açabilmek için sistem dosyasına atmak, bilgisayarınızı kullanamamanıza neden olabilir. Dolayısıyla bu yöntemi sona bıraktık çünkü bu yönteme gelene kadar daha güvenli yöntemleri önermek istedik.

DLL dosyalarını indirirken her zaman dikkatli olmalısınız. Güvenilir bir site olan www.dll-files.com , yıllardır DLL dosyalarını paylaşmakla kalmaz aynı zamanda onları kullanıp indirmenize olanak sağlar. Sizlere kolaylık olması için indirme linklerini aşağıda paylaşacağız ancak dosyaları indirdikten sonra anti virüs taramasından geçirmenizi öneririz. Sonuçta internet varsa risk vardır. Dikkatli olmanızda fayda var.

Msvcp140.dll İndir

Bu işleme başlamadan önce işletim sisteminizin kaç bit olduğunu bilmeniz gerekiyor. 32 bit işletim sisteminiz varsa ve siz 64 bit versiyonu için olan DLL dosyasını indirirseniz, programlar düzgün çalışmayacak ve uyumsuzluk problemi olacaktır. Bilgisayarınızın işletim sisteminin kaç bit olduğunu görmek için Bilgisayarım> Sistem Özellikleri dizinine gidebilirsiniz.

msvcp140.dll hatası
msvcp140.dll hatası Resim 1
msvcp140.dll hatası
msvcp140.dll hatası Resim 2

msvcp140.dll 32 bit indir

msvcp140.dll 64 bit indir

Msvcp140.dll Nasıl Kurulur?

msvcp140.dll hatası
Msvcp140.dll Dosyası Kurulum

Doğru olan msvcp140.dll dosyasını indirmek kadar bu dosyayı doğru yere atmak da çok önemlidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit işletim sistemleri için iki farklı klasörü bulunur. Doğru sistem dosyasını doğru klasöre atmak da fazlasıyla önem taşır. Aksi takdirde sorununuz çözülmemekle kalmayıp programlarınızı bile çalıştıramazsınız.

İşletim sisteminizin kaç bit olduğuna zaten bakmıştınız. Sisteminiz 64 bit ise C:/Windows/System 32 dizinine gelin ve 64 bitlik msvcp140.dll dosyasını bu dizindeki klasöre atın. Klasörünüz 32 bit ise C:/Windows/SysWOW64 dizinine gelin ve 32 bitlik msvcp140.dll dosyasını bu dizindeki klasöre atın. Dosyayı kopyalarken sizden değiştirmeniz için onay vermeniz istenecek, onay verin. Bu adımdan sonra işleminiz çözülmüş olacaktır.

Rehber niteliğinde hazırlanmış diğer Teknotomy Dosya haberlerini inceleyerek ilgili konulardaki sorularınızın detaylı cevaplarını bulabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu