Güncel

Mustafa Varank: “Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Açıklanacak”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ulusal yapay zeka stratejisinin en kısa sürede açıklanacağını dile getirdi. Ayrıcı yabancı yatırım stratejilerinin de tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Bakan yapmış olduğu açıklamalarda, Türkiye’nin biyoteknoloji, nükleer reaktör, kuantum hesaplama ve hızlandırıcılar gibi alanlarda ön planda olması için çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Mustafa Varank
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Bakan Varank, 2021 yılında “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” olacağını ve bu program ile 100’den fazla üst düzey araştırmacının Türkiye’ye gelmesinin sağlanmasının amaçlandığını söyledi. Ayrıca Mustafa Varank, yine aynı yıl içinde “Üreten Şehirler Programı” başlatılarak imalat ve ihracat hacmi yüksek şehirlerin destekleneceğini de belirtti.

Mustafa Varank COVID-19 Çalışmalarıyla İlgili Bilgi Verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre 34 milyon TL’yi aşan KOSGEB geri ödemelerinde yapılandırmaya gidilecek. Türkiye genelinde bulunan sanayi sitelerinde 3978 tesis inşaatının devam ettiğini dile getiren Varank, 2021 yılında bu tesis inşaatlarına ek olarak 16 organize sanayi bölgesi ve 5 sanayi sitesi projesinin de tamamlanacağını söyledi. Bakanın ifade ettiğine göre ekonomiden sorumlu olan bütün bakanlıklar koordinasyon halinde ve ekip ruhu ile çalışmalarını sürdürüyor.

Bakan’ın yapmış olduğu açıklamalarda TUBİTAK KOVID-19 Platformu kapsamında çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının, Ribavirin isimli bir molekülün corona virüsüne karşı etkin olduğunun hayvan deneyleri ile ispatlandığını belirtti. Griffithsin isimli molekülün ise enfeksiyonu önleyici etkisinin klinik öncesi deneylerde kanıtlandığını dile getirdi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu