Netflix

Netflix Erişim Engeli Mi Getiriyor?

Netflix, Amerika’da en çok kullanılan 2. video akış platformudur ve son birkaç yıldır hızını artırmaya devam etmektedir, ancak büyümesinde büyük bir engel bulunmaktadır. Verilere göre 2021’in ilk çeyreğinde yaklaşık 208 milyon ücretli abone bulunuyor ve Netflix kullanıcılarının %41’i hesap ve şifre paylaşım uygulamaları nedeniyle bu platformu ücret ödemeden kullanıyor. Platform şu anda herhangi bir VPN (Sanal özel ağ) veya proxy sitesi kullanmayan gerçek abonelerinden şikayetler alıyor.

Netflix Erişim Engeli Getiriyor
Çoklu Kullanımların Önüne Geçmek İçin Netflix Erişim Engeli Getiriyor

Netflix Erişim Engeli ile Ne Amaçlıyor?

Şirket, meşru aboneler tarafından büyük eleştiriler aldıktan sonra 2014 yılı boyunca çeşitli VPN tedarikçilerini yasaklama çabalarına başladı. VPN hizmeti tedarikçileri ve diğer kullanıcılar, erişim elde etmenin bazı alternatif yollarını buldular. Şirket, birkaç VPN tedarikçisiyle bağlantılı ödeme işleme olanaklarını bölerek bir çevrimiçi ödeme hizmeti “PayPal” ile işbirliği yaptı. Bu yıllardır devam ediyor. Kabul edilen birkaç VPN’nin, trafiği yönlendirmek için yerel adreslerin kullanılmasının bir engeli vardır. Ancak, şirketin sistemi bu tür adresleri gerçek aboneler olarak kabul eder, böylece Amerika’dan olmayanlar alan kilitlerini kolayca aşabilirler. Bu gizli bir yöntem değildi ve bir süre işe yaradı.

Kullanıcılardan çok sayıda şikayet aldıktan sonra sistem, IP adresinin neden VPN veya diğer yönlendirme yazılımlarına bağlı olduğunu öğrendi. Şirket şimdi belirli VPN tedarikçileriyle bağlantılı yerel IP adreslerini engellemeye karar verdi. Gereğince TF raporunda , WeVPN adında bir VPN servis sağlayıcı şirket IP adresini engellediğini başlangıçta gördü. Bunun ana nedeni, içerik materyalinin bir kısmını elde etmeyi çok zor bulan ve VPN’leri veya diğer yönlendirme yazılımlarını bile kullanmayan çeşitli meşru abonelerin olmasıdır. Öte yandan, kullanıcıların geri kalanı erişim sağlamakla sınırlıdır ve VPN’lerini devre dışı bırakmaları için bildirimde bulunur.

Netflix, hizmetinde VPN ve diğer proxy’lerin kullanımını durdurma konusunda mutlak hakka sahiptir. Ancak, tüm IP parçalarını engellemek iyi bir strateji değildir. Şirketin bu konuda bilgisi var ama yine de kamuoyunda kabul etmedi. Müşteri hizmetleri sadece internet servis sağlayıcılarına IP adresinin neden VPN veya yönlendirme yazılımı ile bağlantılı olduğu sorusunu sormak için çözüm sunmuştur.

Kaynak
Netflix is now blocking numerous residential IP addresses so that it can limit people from areas sidestepping through VPNs and other routing software

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu