Güncel

Netflix’in Geleceği Nasıl Olacak?

Çevrimiçi dizi ve film servisinde, lider konumda olan Netflix’in 23 yıllık bir geçmişi bulunmasına rağmen şu an ki haline 10 yıl önce geldi. 2010’lu yıllara 10 milyon kullanıcı ile giriş yapan Netflix, günümüzde ise 195 milyon kullanıcıya sahip. Netflix’in geleceği oldukça parlak gibi gözüküyor.

Netflix'in Geleceği
Netflix’in Geleceği Nasıl Olacak?

Netflix 2030 Yılında 525 Milyon Kullanıcıya Ulaşabilir

Cisco Systems tarafından açıklanan verilere bakacak olursak 2018-2023 yılları arasında 1,4 milyar yeni internet kullanıcısının internet kullanmaya başlaması bekleniyor. Yani 2023 yılında 504 milyar aktif internet kullanıcısı bulunacak. Aktif internet kullanıcısı sayısındaki bu artışta tabi ki Netflix kullanıcı sayısını da arttıracak.

RBC Capital analisti Mark Mahaney yaptığı açıklamada Netflix’in önümüzde ki 10 yıl içerisinde kullanıcı sayısını yüzde 10 arttıracağını düşündüğünü söyledi. Bu da Netflix’in 230 tarihinde 475 milyon ile 525 milyon arasında bir kullanıcı sayısına ulaşacağı anlamına geliyor.

Netflix’in Geleceği Çok Parlak

Netflix 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşabilmiş olmasına rağmen hala çok kar edebilmiş bir şirket değil. Bunun temel nedeni ise yatırımcılar ve abonelerden gelen maddi desteğin Netflix orijinal içeriklerine ve ve satın alanan içerik lisanslarına gidiyor olması. Bu konu hakkındaki tahminler ise önümüzdeki 10 yıl içerisinde kar seviyesini iki katına çıkaracağı yönünde.

Netflix’in geleceği rakiplerinin neler yapacağına da bağlı olarak değişecek. Geride bıraktığımız seneler içerisinde Netflix çevrimiçi yayın sektöründe yalnızdı. Fakat son dönemde Amazon, Apple gibi teknoloji liderlerinin bu sektöre girmesi ile birlikte rekabet oldukça arttı.

Şirketlerin şu ana kadar paylaştığı verilere bakacak olursak hala sektörde Netlix’in ciddi bir rakibi yok. Netflix yetkilileri pandemi öncesi yaptığı açıklama da yılın ilk çeyreğinde yüzde 16,9 artış beklediklerini ifade etmiş ama yaşanan büyüme tahmin edilenden oldukça fazla olmuştu. Bu da sektöre yeni giren şirketlerin Netflix’ten abone çalamadığını ortaya koyuyor.

Netflix’in yeni dizileri fragmanları ve benzeri her türlü yeni haber için Teknotomy güncel bölümüne bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

1 Yorum

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu