Güncel

Netflix Can Sıkan Özelliği Kaldırdıyor

Şu an da dünya da ki en popüler dizi film izleme sitelerinden olan Netflix, başarısını sürdürebilmek için oluşturmuş olduğu geniş içerik kütüphanesiyle kullanıcılarını mutlu etmeyi ve sunmuş olduğu yeni içeriklerle de seyir zevkini arttırmayı amaçlıyor. Fakat Netflix bazı özellikleri kullanıcıların hoşuna gitmiyor. Bu özelliklerden biri de hiç şüphesiz ”Hala izliyor musun?” uyarısı.

Hala İzliyor musun özelliği
Netflix Hala İzliyor Musun Özelliği

Bu uyarının gelmesi için Netflix hesabınızda ki sonraki bölümü otomatik olarak oynat özelliğini aktif etmeniz ve izlediğiniz dizinin en az iki bölümünü video oynatıcı ile etkileşime girmeden izlemeniz gerekiyor. Böyle bir durum da Netflix izlediğiniz dizinin ikinci dakikasında ekrana ‘Hala izliyor musunuz?’ uyarısı getirerek diziyi izleyip izlemediğinizi öğrenmeye çalışıyor. Netflix, bu özelliği özellikle televizyonun başında uyuya kalanlar için geliştirdiğini açıklarken “bu soruyu sormamızın nedeni, eğer gerçekten izlemiyorsanız kaldığınız yeri kaybetmemenizi veya gereksiz internet verisi kullanmamanızı sağlamaktır.” Şeklinde açıklama yapıyor.

Fakat bütün kullanıcılar dizi izlerken uyuya kalmıyor. Uzun zamandır beklediğiniz bir dizinin yeni sezonu geldiğinde onu bir gece de bitirmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda ekranda ansızın “Hâlâ izliyor musunuz?” sorusunun çıkması oldukça can sıkıcı olabiliyor. Özellikle de kumanda uzakta ise.

Bazı Netflix yetkililerinin sosyal medya paylaşımları ve The Verge’ün bir Netflix yetkilisine teyit ettirdiği bilgilere göre ”Hala izliyor musunuz” özelliğinin kaldırılması seçeneğini test ediliyor. Testin bölgesel olarak yapıldığını göz önüne alırsak bir süre daha ‘Hala izliyor musunuz?’ uyarısıyla karşılaşabilirsiniz.

Netflix’in açıklamalarına göre “Hala izliyor musunuz?” sorusunu görmeden film veya dizi izlemek mümkün fakat bu oldukça meşakkatli bir iş. Soruyu görmemek için otomatik olarak oynat özelliğini kapatabilirsiniz. Tabi bunu yaptığınız da bölüm bittiğinde manuel olarak geçiş yapmak zorundasınız.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu