Netflix

Netflix, Parola Paylaşmayı Engelleyecek Bir Özellik Test Ediyor

Netflix, parolasını başkalarıyla paylaşarak tek hesaba birden fazla kullanıcının erişmesini sağlayanlara yönelik yeni bir engelleme sistemi deniyor. Bu yeni sistemin amacı hesabın yalnızca sahibi tarafından kullanılması için geliştiriliyor. Parola paylaşmayı engelleyen bu sistemin, hesaba girerken kullanıcılara doğrulama yaptırmayı şart koşması bekleniyor. Böylece video akış hizmeti, ayrı evlerden aynı hesaba girme olayına bir dur demiş olacak.

netflix şifre paylaşmayı engellecek
Netflix, Parola Paylaşmayı Engelleyen Bu Sistemin Bir Güvenlik Önlemi Olduğunu Söylüyor

Son zamanlarda Netflix, Türkiye’deki abonelik paketlerine zam yapması nedeniyle çok konuşuldu ve birçok olumsuz eleştirinin de hedefi oldu. Görünüşe bakılırsa daha da çok konuşulacağa benziyor. Çünkü zamlanan paketlerin üzerine, bir de üyelerin artık beraber ortak bir hesabı kullanamayacak olması, özellikle kitlesinin çoğunu oluşturan öğrencilerin, alternatiflere yönelmesine yol açıyor.  Şu an sınırlı bir kitleyle test edilen parola paylaşmayı engelleyen özellik, farklı haneler arasında paylaşılan şifreleri kullanan insanları kısıtlamaya başladı.

Netflix’in Parola Paylaşmayı Engellemesi Bir Güvenlik Önlemi Mi?

Ortak hesabı paylaşan kullanıcılar, hesap sahibi ile aynı evde olmaları gerektiğini bildiren bir bildirim mesajı alıyor ve giriş ekranını geçemiyor. Bu durumla karşılaşan kullanıcıların, “Kendi Netflix üyeliğinizi bugün başlatın. Bu hesabın sahibiyle yaşamıyorsanız, izlemeye devam etmek için kendi hesabınızın olması gerekir.” yazan bildirim mesajının ekran görüntüsünü sosyal medya platformu Twitter’da paylaşmasının ardından medya hizmeti sunan şirket, tepkilerle eleştirilmeye başlandı.

Hesap sahibinin farklı bir konumdan giriş yapmaya çalışması durumunda, Netflix bir doğrulama kodu gönderme seçeneği sunuyor. Şimdiye kadar, mesajın yalnızca TV cihazlarında göründüğü biliniyor. Netflix, bu uygulamanın insanların izinli hesaplar kullandığından emin olmak için geliştirilen bir güvenlik önlemi olduğunu söylüyor. Ayrıca CNET’e konuşan bir Netflix sözcüsü  “Bu test, Netflix hesaplarını parola paylaşma yoluyla kullanan kişilerin, gerçekten yetkili olduğundan emin olmak için tasarlanmıştır.” açıklamasını yaptı.

Kaynak
Netflix cracks down on password sharing

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu