Netflix

Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler

Netflix Türkiye’de yayınlanmayan diziler bulunuyor. Netflix, Türkiye’deki kullanıcılarına bu dizileri neden sunmuyor? Eğer bu soruyu sormaya başladıysanız Netflix Türkiye’nin içerik bakımından zayıf olduğunu düşünüyorsunuz demektir. Netflix neredeyse tüm ülkelerde hizmet veriyor ve her ülkede aynı içerikleri yayınlamıyor. Bunun bir çok sebebi var. Gelin hep beraber bu nedenleri ve platformda hangi popüler içeriklerin olmadığına bakalım.

Neden Netflix Farklı İçerikler Sunuyor?

Netflix Türkiye’de olmayan diziler maliyetleri yüksek içerikler değil tam tersi eski yapım oldukları için artık pek fazla maliyetleri de bulunmuyor. Netflix ilk başlarda Amerika ve Kanada ülkelerinde hizmet veriyordu. İçerik bakımından zengin olan Netflix o zamanlar kapalı kutuydu. Diğer ülkelerde de hizmet vermeye başlayınca içeriklerini kullanıcılarına sunmaya başladı.

 • İlk sebebi Netflix’in hala kapalı kutu döneminden kalan alışkanlıkları bulunuyor.
 • İkinci sebebi ise Netflix’in bir içeriği kullanıcılarına sunması için lisans alması gerekiyor. Bu lisansı tek bir ülkeden alıp diğer ülkelerde yayımlayamıyor. Yani her ülke için ayrı lisans alması gerekiyor.

Ülkemizde Netflix ücretleri her bütçeye uygun şekilde hazırlanmış. Eğer Netflix her içeriğini Türkiye’de yayımlama kararı alırsa ücretlendirme politikasında değişiklikler yapması gerekiyor. Bunu yapması durumunda kullanıcı kaybı yaşama ihtimali de bulunuyor.

Netfix Türkiye’de Olmayan Diziler:

Netflix Türkiye’de yayınlanmayan dizilerin nedenlerini açıkladığımıza göre şimdi hangi dizilerin yayınlanmadığına bakalım.

1- Hannibal

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Hannibal
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Hannibal
 • Tür: Suç, Dram, Korku
 • IMDB Puanı: 8.5
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 3 Sezon ve 39 Bölüm

Hannibal Netflix Türkiye’de yayınlanmayan diziler sırasında ilk sırada yer alıyor. Hannibal dizisi konu olarak Scherlock Holmes’a benziyor ama yaşanan sahneler, olayların işlenişi Holmes’tan tamamen farklı. Yabancı dizilerin tamamında FBI yer alıyor. Will Graham’da FBI ile çalışan özel bir ajan olarak karşınıza çıkıyor.

Graham suçluları iyi analiz eden ve onların profilini çıkaran bir ajan, hiç bir suçlu Graham’ın elinden kaçamıyor. Fakat yeni bir suçlu Graham’ı çaresiz bırakıyor. Graham bu konuda ne yapacağını bilmiyor ve profesyonel birinden yardım alması gerektiğini anlıyor. Doctor Hannibal kendine has düşünme tarzı ile kimselerin göremediği noktaları görebiliyor. Graham ve Hannibal artık birlikte çalışmaya başlıyor.

2- The Office (ABD)

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler The Office
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler The Office
 • Tür: Komedi
 • IMDB Puanı: 8.9
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 9 Sezon ve 201 Bölüm

The Office Netflix platformunda yer almayan diğer bir dizi. Beyaz yakalıların günleri nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız The Office’i izlemenizi öneriyoruz. Bir kağıt şirketi olan Mifflin’in Scatron şubesinde garip şeyler oluyor. The Office, Scatron şubesinin müdürü Micheal Scot ve çalışma arkadaşlarının yaşadıkları maceraları belgesel tadında sunuyor.

3- Dexter

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Dexter
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Dexter
 • Tür: Suç, Dram, Gizem
 • IMDB Puanı: 8.6
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 8 Sezon ve 96 Bölüm

Dexter romandan uyarlanan en iyi yapımlar arasında yer alıyor. Netflix Türkiye’de yayınlanmayan diziler arasında yer alması Türkiye’deki kullanıcılarını üzüyor. Küçük yaşta yetim kalan Dexter Morgan, laboratuvar uzmanı tarafından evlatlık ediniyor.

Üvey babasının izinden giden Dexter kan sıçrama uzmanı olarak Miami Metro Polis Departmanı’nda çalışıyor. Gündüzleri samimi kişiliği ile departmanın en sevilen çalışanıyken geceleri bir seri katil oluyor. İşlediği cinayetler ve ofis departmanında yaşadıkları dizide gösteriliyor.

4- Wentworth

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Wentworth
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Wentworth
 • Tür: Suç, Dram
 • IMDB Puanı: 8.6
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 5 Sezon ve 58 Bölüm

Wentworth izle diye arattığınız zaman karşınıza Netflix çıkıyor. Fakat linke tıkladığınız zaman Netflix Türkiye’ye bağlandığı için diziyi bulamıyorsunuz. Ayrıca dizinin uyarlaması Türkiye’de çekildi. Avlu dizisi Wentwort dizisinin en başarılı uyarlaması oldu.

Dizide, Bea Smith yaşadığı talihsiz bir olaydan sonra hapishaneye düşüyor. Ailesi ve kızının acısıyla yanıp tutuşurken bir anda hapishanedeki iki güç arasında kalıyor. Kendisini burada kanıtlamak isteyen Bea Smith’in yaşadığı maceraları anlatıyor.

5- Doktor Who

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Doctor Who
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Doctor Who
 • Tür: Macera, Dram, Aile
 • IMDB Puanı: 8.6
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 26 Sezon ve 847 Bölüm

Doctor Who ülkemizde en çok bilinen diziler arasında yer alıyor. Dizi içerik olarak insanların dikkatini çekmeyi başarıyor. Tardis normal bir polis kulübesi iken dizi de zamanda yolculuk yapabileceğiniz bir uzay gemisine dönüşüyor. Doctor Who ise tüm canlılara yardım götüren bir barış elçisi olarak karşınıza çıkıyor. Zaman yolculuğu yaparken yaşadığı maceraları, evrende yaşayan canlıların problemlerini anlatıyor.

6- Adventure Time

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Adventure Time
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Adventure Time
 • Tür: Animasyon, Çizgifilm, Aksiyon
 • IMDB Puanı: 8.6
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 10 Sezon ve 292 Bölüm

Adventure Time Cartoon Network kanalında ilk defa yayın hayatına başlamıştı. Çocuk ve yetişkinler tarafından çok sevilen çizgi dizinin, yapımcıları tarafından yeni maceraları çekilmeye başlandı. Adventure Time yeni maceraları Cartoon Network’de yayınlanmıyor.

7- Fargo

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Fargo
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Fargo
 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • IMDB Puanı: 8.9
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 4 Sezon ve 41 Bölüm

Fargo, Netflix Türkiye’de olmayan diziler listesinde yer alan bir başka yapım. Hem dizi olarak hem de film olarak insanların beğenisine sunulmuştu. Lester Nygaard, ailesi ve arkadaşları tarafından hep dalga geçilen ve hep küçümsenen biriydi. Hastane de Malvo ile tanışana kadar bu problemle uğraşıyordu. Malvo ile tanıştıktan sonra hayatı değişen Lester Nygaard, ilk işi karısını öldürmek oldu. Dizi Lester Nygaard ve Malvo’nun işlediği suçları anlatıyor.

8- Shameless

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Shameless
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Shameless
 • Tür: Komedi, Dram
 • IMDB Puanı: 8.6
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 9 Sezon 110 Bölüm

Shameless oyuncuları ve konusu ile diğer dizilerden farklı ilerliyor. Sarhoş bir babanın 6 çocuğu Chicago’nun fakir bir mahallesinde yaşam mücadelesi veriyor. Kardeşler arasında en büyük olan Fioana, kardeşlerine annelik yapmaya çalışıyor. Dizi Fioana’nın başına gelenleri ve kardeşler arasında yaşananları anlatıyor.

9- Arrested Development

Netflix Türkiye'de Yayınlanmayan Diziler Arrested Development
Netflix Türkiye’de Yayınlanmayan Diziler Arrested Development
 • Tür: Komedi
 • IMDB Puanı: 8.8
 • Sezon Sayısı ve Bölüm Sayısı: 5 Sezon ve 84 Bölüm

Netflix Türkiye’de yayınlanmayan diziler listesindeki bir diğer yapım ise Arrested Development. IMDB puanına bakarak dizinin ne kadar ilgi çektiğini ve ne kadar beğenildiğini görebiliyorsunuz. George Bluth’un emekli partisinde tutuklanması ile dizi başlıyor. Bluth’un çocukları yaşananlar konusunda şaşkınlığını üzerinden atamadan, polisler ailenin tüm varlığına el koyuyor. Böylece dizi daha önce çalışmanın ne olduğunu bilmeyen çocukların maceralarını anlatıyor.

Netflix’te Olmayan Diziler Nasıl İzlenir?

Netflix Türkiye’de olmayan dizileri izlemek istiyorsunuz ama izleyecek bir platform bulamıyorsanız, VPN’ler sayesinde izleme şansınız bulunuyor. Ücretsiz VPN uygulamaları Netflix’te işe yaramıyor. Bu yüzden farklı VPN’leri denemeniz gerekiyor. Hangi VPN’nin Netflix’te çalıştığını deneyerek görmek hem maddi olarak hem de büyük bir zaman kaybı. En iyi ücretsiz VPN uygulamaları ile bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Netflix’te İçerikler Neden Kaldırılıyor?

İçeriklerin kaldırılması Netflix Türkiye’den çekiliyor mu sorusunu tekrardan gündeme getiriyor. Netflix bazı içeriklerini kaldırmak zorunda kalıyor. Genellikle:

 • RTÜK tarafından kaldırılması istendiği zaman,
 • kullanıcılar tarafından içerik beğenilmediği zaman,
 • yoğun şikayet alması durumunda

içerikleri kaldırmak zorunda kalıyor. Örneğin, Netflix en son Minnoşlar dizisini yayından kaldırmak zorunda kaldı. RTÜK Minnoşlar dizisinde pedofiliye özendiren sahnelerin olduğunu ifade etti ve Netflix’in bunu kaldırması için uyarı yazısı gönderdi. RTÜK dışında kullanıcılar da içeriğin kaldırılması için Netflix’e mailler attı. Baskılara dayanamayan Netflix de içeriği yayından kaldırdı.

Netflix Türkiye’de olmayan diziler serimizin sonuna geldik bir sonraki serimizde Netflix Türkiye’de yayınlanmayan filmleri listelemeyi düşünüyoruz. Sizce hangi filmler Netflix Türkiye içeriklerine eklenmeli?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu