Siber

Nymi İle Tüm Şifreleriniz Güvende

İnsanlar banka şifreleri onların internet bankacılığı gibi her yer de güvenlik amacıyla şifre, parola vb. güvenlik kilitleri kullanıyor. Bunların hepsini akılda tutmak insanlar için zor oluyor. Parmak izi okuyucuları, retina tarayıcıları, yüz tanıma kilidi bunların hepsi ortalama şifreden farkı olmadığını düşünen Dr. Karl Martin, yüz ve irisin hepsinin çalınabilir özellikler olduğunu ifade ediyor.

NYMİ İle Şifreleriniz Güvende
NYMİ İle Şifreleriniz Güvende

Nymi fikri telefonlardan araba kapılarına kadar her şeyi açmanızı kolaylaştırmak için tasarlandı. Hatta araba koltuğunda nasıl rahat edeceğiniz bile ayarlanabiliyor. Tek yapılması gereken bilekliği takmak. Nymi ile artık bütün  şifreleriniz güvende olduğu belirtiliyor. Bu bilekliği diğerlerinden ayıran bir başka nokta ise kalp atışlarını ya da kalp atış sisteminizle çalışmaması.

Nymi  insan vücudundan çıkan elektrokardiyogramına odaklanıyor, yani kalbinizin ürettiği elektriksel aktivitenin ölçüsüne bakıyor. Bir kişinin EKG’si kalbinin büyüklüğüne, konumuna ve fizyolojisine bağlı ve tamamen her kişiye özgü oluyor. Parmak izi gibi herkese özel olan bu elektriksel aktivite, cep telefonu, pencere, camda bırakacağınız bir şey de değil.

NYMI ILE GUVENDESIN 1 2
NYMI-İle-Güvendesin

NYMİ Kimin Taktığını ve Nerede Takıldığını Biliyor

Ayrıca, bileklik belirli cihazlara ne kadar uzakta olduğunuzu da söylüyor. Telefonunuz odanın diğer ucunda olsa bile kimse telefon kildini açamıyor. Nymi’nin kimlik doğrulaması o kadar iyi ve güvenilir ki tasarımcısı olan Dr. Karl Martin, ileride ödemeler, parolalar, hatta arabanız ve ev kapılarınız için Nymi’ yi kullanılacağını düşünüyor. Bilgisayar ile işlem yaparken şifrelere ihtiyacını olmuyor ve bilgisayarın başından ayrılsanız bile bilgileriniz sizinle birlikte geliyor.

Dr. Karl Martin bu teknolojinin sadece bileklik olarak düşünülmemesi gerektiğini yüzük, toka, küpe, kemer de olabileceğini söylüyor. Bileklik sadece ilk fikir. İnsanların cihazı nasıl kullanmak istediklerinin ise kendilerine bırakıldığını söylüyor.” Bir Bionym cihazının ihtiyaç duyduğu tek şey, çıkarıldığını netleştirmek için toka gibi bir mekanizma olduğunu söylüyor. Doğru cihazla eşleştirilmezse veya doğru bileklik takılmaz ise bu teknolojiyi kullanamıyorsunuz. Aynı zamanda “canlılık tespiti” de sunuyor, bu da eğer kullanan kişilerin kaçırılması durumunda kalbiniz ile ilgilibilgilerinize ulaşılamıyor.

NYMİ Band’ a Nasıl Kayıt Olunur
Kaynak
This bracelet could replace your passwords, your car keys, and even your fingerprints

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu