Güncel

Odaklanmaya Yardımcı 5 Uygulama  

Odaklanma problemleri günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Çağımız herkesin bağımlı bir şekilde gezmesini sağlayacak teknolojik gelişmelere ev sahipliği yapmaktadır. Zamanımızı etkili bir şekilde kullanmak veya tam manası ile odaklanarak bir işi tamamlamak neredeyse imkânsız hale gelmiş durumdadır. Telefonların yanımızdan ayrılmayan adeta 6. duyu organımız haline geldiği bu çağda, özellikle öğrenciler yapmaları gereken işlere yoğunlaşmakta büyük problemler ile karşılaşır. 

Akıllı telefonların neden olduğu bu soruna yine akıllı telefonlar için üretilen uygulamalar çözüm buluyor. Dünyayı küçücük telefonları sığdırmayı başaran teknolojiler ortaya koyduğu problemlere kendi içerisinde çözüm olanakları sunuyor. Telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalarla, yapmanız gereken işlere yoğunlaşırken kendinizi motive edebilirsiniz.

Odaklanmak Neden Önemlidir? 

Günlük hayattaki görevlerimizi tamamlamak ve stresten uzak bir yaşam için beynimizi meşgul eden işlerimizi tamamlamak oldukça önemlidir. İşleri bir an önce tamamlamak için  konsantrasyon sağlamanız gerekir. Yerine getirmemiz gereken sorumlulukları halletmek, zihnimizi rahatlatmak ve stresten uzaklaşmak için yapmamız gereken birincil görevdir.  

Hayat koşuşturması içerisinde pek çok uyaranla karşılaşırız. Gerekli konsantrasyonu sağlayamadığımızda devamlı olarak bölünerek çalıştığımız konuya harcanan zamanın katlanmasına neden oluruz. Bunun önüne geçebilmek için yaptığımız işe konsantre olmamız ve dışarıdan gelen uyaranlara kendimizi kapatmamız gerekir. Aksi takdirde yaptığımız iş sürekli olarak bölünecek ve en sonunda baştan savma olarak tamlamamıza neden olur.  Bu da bizlere başarısızlıktan başka bir şey getirmez. Başarısız oldukça kısır bir döngü içerisinde kaybolmaya başlarız.  

Odaklanma Sorunu Nedir? 

İnsan beyni birçok alanda aynı anda çalışmayı başarabilen karmaşık bir sistemdir. Konsantrasyon anında bu karmaşık sistem tek bir nokta üzerinde çalışmaya başlar. Bu durum odaklanma olarak adlandırılır.  Senkronize bir şekilde çalışmaya başlayan beyin hücreleri, dış dünyadan gelen başka uyaranlara karşı kendini koruma altına alır.  

Beyin hücrelerinin tek bir noktada senkronize olarak çalışmaması  konsantrasyon   sorunu yaşadığınız anlamına gelir. Dış uyaranlara tepki vermemizi neden olan bu durum zamanımızı verimli olarak kullanmamıza ve ilgimizin sürekli olarak dağılmasına neden olur.  Konsantrasyon problemi olarak kabul edilen bu durumun önüne geçebilmek için kullanacağınız tekniklerden biri odaklanma uygulamalarıdır.

Odaklanma uygulamaları kullanmanın faydaları 

Hayatımız sürekli bir koşuşturma içerisinde geçiyor. Bu koşuşturmanın asıl sebebi zamanımızı verimli kullanmayı başaramamamızdır. Sosyal medya uygulamalarına olan merak dürtüsü gün içerisinde telefonlarımızla sıkça uğraşmamıza ve paylaşılan içeriklerin arasında kaybolmamıza sebep olur. Bu durum işlerimizi devamlı olarak ertelememize ve işlerimizi son dakikaya bırakmamıza yol açar. 

İndireceğiniz odaklanma uygulamaları çalışırken motivasyon olmanıza yardımcı olur. Kullanacağınız uygulama zaman yönetimi sağlamanızı ve işlerinizi kısa zamanda konsantre bir şekilde bitirmenize destek sağlar. Birçok farklı seçeneğe sahip olan  konsantrasyon  uygulamaları sizleri verimli çalışmaya teşvik edecek imkanlar sunar. 

Zamanı verimli kullanma, konsantrasyon  süresini arttırma ve telefonla aranıza mesafe koymanıza yardımcı olan odaklanma uygulamaları çağımızın bağımlılığını kontrol altına almamıza destek olur. Uygulamalara belli süre içerisinde engel koymak, odaklanmaya yönelik müzikler çalan ve bizlere motivasyon sağlayan hedefler koymamıza yardım eden bu uygulamalar arasında en iyileri sizin için derledik.  

Odaklanmaya Yardımcı 5 Uygulama  

1-Forest: 

Sanal ağaçlarınızı yetiştirerek motive olmanıza yardımcı olan odaklanma uygulaması Forest, başarı ile büyüttüğünüz her ağaç için sizlere puan veriyor. Verilen bu puanlar 2500’e ulaştığında sizin adınıza gerçekte de ağaç dikiliyor. Hem sizlerin odaklanmasına yardımcı olan hem de geleceğimiz için katkı da bulunan bu  konsantrasyon  uygulaması gerçek hayatta geleceğe katkı sağlama motivasyonu ile en çok tercih edilen uygulamalarda ilk sırada yer alıyor.  

Odaklanmak istediğiniz süreyi belirledikten sonra sanal ağacınızın büyümeye başlıyor. Uygulamadan çıktığınız zaman ağacınızın büyümesi de duruyor yani onu öldürmüş oluyorsunuz. Uygulamanın hedefi belirlediğiniz amacı gerçekleştirene kadar telefondan uzak kalıp ağacınızı büyütmek. Gün içerisinde büyüttüğünüz ağaçlar bir alanda birikiyor ve ağaç sayısı çoğaldıkça bir ormana sahip oluyorsunuz.  Kendi ormanınızı oluşturmak için Forest uygulamasını indirebilirsiniz. 

forest
Forest

2-Focus To-Do: 

Pomodoro tekniğini baz alan bu uygulama oldukça etkili bir  konsantrasyon  aracı haline geliyor. 25 dakikalık çalışma periyotları sunan Focus To-Do ile yapılacaklar listelerinizi bir araya getirerek günlük işlerinizi planlamayı kolaylaştırmaktadır. Çalıştığınız süre boyunca sayaç olarak da kullanabileceğiniz bu uygulamayla pomodoro tekniğini kullanarak odaklandığınız sürelerin takibini sağlayabilirsiniz.  

Focus To-do uygulamasını kullanırken konsantrasyon olmanıza yardımcı olacak müzikleri uygulama bünyesinde bulmanız mümkündür. Farklı opsiyonlar sunan Focus To-do ile çalışırken müzik dinleyerek konsantrasyon  sürenizi arttırabilirsiniz. Konsantrasyon  sürenizi arttırmak için Focus To-do uygulamasını indirebilirsiniz.

Odaklanma Uygulaması: Focus To-Do
Odaklanma Uygulaması: Focus To-Do

 3- Study Bunny  

Forest ile aynı mantıkta çalışan Study Bunny,sizleri telefondan uzak tutmak için sanal hayvan edinmenizi sağlar. Telefondan uzak kaldığınız süre içerisinde tavşanınızı besleyebilmeniz için para biriktiren bu uygulama ara yüzü ile adeta bir çizgi filmi andırır. 180 dakikaya kadar odaklanmanıza imkân sunan bu uygulama sizlere çalışmalarınıza ait istatistikler de sunar.  

Uygulama çalışırken sizlere odaklanmaya yönelik müzikler sunmaktadır. Çalışma esansında müzik çalmak için uygulama içerisinde biriktirdiğiniz paralardan kullanmanız gerekir. Bu açıdan bakıldığında diğer uygulamalara oranla geri planda kaldığını belirtmek gerekir.  Konsantrasyon  sürelerinizi arttırırken sanal hayvanınızı beslemek için kazanç sağlayabileceğiniz Study Bunny uygulamasını Google Play Store dan indirebilirsiniz.

study bunny
Study Bunny

4- Brain Focus Zaman Yöneticisi

Focus To-do ile aynı çalışma tekniğini kullanan Brain Focus Productivity Timer, sizlere 25 dakikalık  konsantrasyon   seansları sunmakta.  Kanıtlanmış konsantrasyon tekniği olan pomodoroyla çalışan bu uygulama ile yapacağınız işlerde verimlilik sağlamanız mümkündür. Bu uygulama düzenli kullanımda kısa süreli perıyotlarla sizlere çalışma alışkanlığı kazandıracaktır. Çalışma sürenizi takip etmek için Brain Focus Zaman Yöneticisi‘ni indirebilirsiniz.

Brain Focus Zaman Yöneticisi Odaklanma uygulaması
Brain Focus Zaman Yöneticisi

5- Microsoft Yapılacaklar  

Konsantrasyon  için planlı çalışmanın faydaları göz ardı edilemez. Düzenli ve planlı çalışmak konsantrasyon sağlamada ve yapacağınız görevleri kolaylıkla tamamlamanıza yardımcı olur. Yapacaklarınızı önem sırasına göre sıralayabildiğiniz Microsoft To Do ile kendinize düzenli çalışma planları hazırlayarak odaklanmaktaki sorunların önüne geçebilirsiniz. Uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmek için Google Play Store ziyaret edebilirsiniz. 

Odaklanma Uygulaması: Microsoft To Do
Odaklanma Uygulaması: Microsoft To Do

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız Teknotomy sitesini ziyaret ederek daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Elif Beyza Karpuz

Ben Elif Beyza, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik 4. sınıf öğrencisiyim. Yeni medyaya olan merakımı içerik yazarak değerlendirmek için SEO odaklı yazmaya dair kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Okuduğum bölümün yanı sıra şuanda ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi'nde Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ön lisans öğrencisiyim.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu