Güncel

Online Alışverişte Yeni Dönem Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde mecliste kabul edilen kanun ile birlikte elektrikli scooter kullanımı için yaş sınırı getirilmişti. Bu kanun çok konuşulmuş oldukça tepki toplamıştı. Kabul edilen kanun ile birlikte Türkiye Çevre Ajansının kurulması da onaylandı. Yeni kurulacak ajans ile birlikte online alışverişte yeni dönem başlıyor. Buna ek çevrenin korunması kapsamında satın alınan ürünlerin ambalajlarından depozito alınarak çevrenin daha az kirletilmesi sağlanacak.

Türkiye Çevre Ajansı ‘ceza ve ihalelerden yasaklama’ kararları hariç , Kamu İhale Kanunu hükümlerine bağlı olmayacak. Buna ek olarak depozito sistemi pandemi dolayısı ile 1 yıl ertelemeli olarak başlayacak.

Online Alışverişte Yeni Dönem Başlıyor
Online Alışverişte Yeni Dönem Başlıyor

Online Alışverişte Yeni Dönem İle Ücretli Poşet Uygulaması Geliyor

Online alışverişte poşet uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Meclis Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, “Ücretli poşet uygulaması ile tüketim yüzde 80 azalma gösterdi. 1.5 milyar lira tasarruf edildi. Şu anda Çevre Ajansı ile de 20 milyar TL civarında olan içecek kutularının yüzde 90’ınını geri dönüşüme katıp, geri dönüşüm oranını da yüze 13’ten yüzde 35’e yükselteceğiz. Yani çöpe attığımız gelirden 20 milyar TL tasarruf edeceğiz” şeklinde konuştu

Marketlerde kullanımı süren ince poşetler hakkında da açıklama yapan “Ücretli poşet uygulamasından sonra marketlerdeki ücretsiz tek kullanımlık poşet kullanımında büyük artış oldu. Bunu önlemek için de yeni bir yönetmelik değişikliği ile birlikte , kâğıt torba kullanımı zorunlu hale getiriliyor”

Yeni yasa ile birlikte normal marketler gibi online marketlerde de ücretli poşet zorunluğu bulunacak. Online alışveriş sitelerinde bu konu hakkında bir uyarı bulunarak kullanıcılar uyarılacak. Poşet talep etmek tıpkı marketlerde ki gibi olacak

Bu ve buna benzer haberlere anında ulaşmak için Teknotomy güncel bölümüne bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu