Güncel

Online Finansal Hizmet Kullanımı Arttı

Covid 19 salgını hayatın birçok yerini değiştirdiği gibi insanların paralarını yönetme şekillerini de değiştirdi. Son zamanlarda insanlar online finansal hizmet kullanmayı tercih ediyor. Bu sadece online bankacılık uygulamaları için geçerli değil, artık insanlar finansal planlamadan yatırım yapmaya kadar birçok şeyde teknolojiye güveniyor.

Online Finansal Hizmet
Online Finansal Hizmet

Son zamanlar da oluşan bu durumun temel nedenleri tabi ki covid 19 salgınının sebep olduğu sosyal mesafe önlemleri ve yaşanan kilitlenmeler. Fakat yapılan araştırmalar insanların salgın sonrasında bile online finansal hizmet kullanmaya devam edeceğini gösteriyor. Bu da yeni geliştirilen teknolojilere yatırım yapan bankalara ve online finansal hizmet veren ‘fintech’ şirketleri için büyüme fırsatı anlamına geliyor.

Fintech firması Plaid’in CEO’su Zach Perret, CNN Business’a yaptığı açıklama da ‘Gördüğümüz şey, bu dönemde insanların bankalar tarafından oluşturulan fakat daha da önemlisi banka dışı kuruluşlar tarafından oluşturulan online finansal hizmetlere olan bağımlılıklarını artırdığını’ söyledi.

‘Sıfıra Bir Açığı’ Kırmak

Pandemiden destek alan bazı fintech firmaları diğerlerinden daha da çok gelişim sağladı. Yatırım uygulaması Robinhood, Y kuşağı kullanıcılarının evde kaldığı süreçte hisse senetleri ile bahis oynamasının artmasının ardından son zamanlarda geleneksel kumar şirketleri MGM ve Wynn’den daha değerli hale geldi. Mayıs aylarında şirkeke 3 milyondan fazla kullanıcı eklendiği bildirildi. Geçen ay Robinhood’un değeri 200 milyon dolarlık bir finansman turunun ardından11.2 milyar dolar bandına çıkmıştı.

Yeni gelişen haberlerden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel bölümüne bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu