Güncel

Online Güvenlik Yasası Cezaları Belli Oldu

Dünya hükümetleri çığ gibi büyüyen sosyal medya platformlarını kontrol edemiyor. Her ülke bu platformlar için önlemler alıyor. Ülkemizde bunun için Sosyal Medya Yasası çıkardı. Sosyal medya araçları başlarda bu yasaya uymadı ve para cezası kesildi. Fakat geçtiğimiz günler Youtube karar değiştirerek Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı.

Online Güvenlik Yasası Cezaları Belli Oldu
Online Güvenlik Yasası Cezaları Belli Oldu

Online Güvenlik Yasası İngiliz Parlemontosu’ndan geçti. Yasaya göre çocuklara yönelik cinsel istismar, terörist materyal veya intihara teşvik eden içerikleri anında silmezler ise yüklü miktarda ceza kesmeyi planlıyorlar.

Online Güvenlik Yasası Diğer Ülkelerde de Geçerli Olur Mu?

Online Güvenlik Yasası bir sonraki sene yürürlüğü girmesi planlanıyor. İngiliz Hükümeti’nin belirlediği kuralları ihlal eden paylaşımlar sosyal medya araçları tarafından hemen tespit edilip silinmesi gerekiyor. Eğer bu işlemi yapmaz ise 18 milyon Sterlin ya da küresel gelirlerinin %10’u kadar ceza kesiliyor. Sosyal medya araçları bunları tespitini anında yapmak için yapay zekalarını yeniden tasarlıyor. Sadece İngiltere ve Türkiye bu konuda önlem almak istese de diğer ülkelerin de yakında böyle bir karar alması bekleniyor. Sosyal medya kontrol edilemiyor. Araçlardaki içerikler bazen can alabiliyor.

Online Güvenlik Yasası Nedir?
Online Güvenlik Yasası Nedir?

Para cezalarına rağmen hala sakıncalı içerikleri silmeyen platformlara ikinci uyarı olarak ise ülkede erişim yasağı uygulanması düşünülüyor. Türkiye ise temsilci atamalarını ve sakıncalı içerikleri temsilci tarafından silinmesini istiyordu. Uzmanlar Türkiye’nin bu tür olaylar için ilk adım atmasını tebrik ediyor.

Twitter geçtiğimiz günler de Covid-19 aşısı için yanlış bilgiler üreten ya da aşıyı kötüleyen yazıları silmişti. Hükümetler tarafından desteklen Twitter hareketi, diğer uygulamalara örnek olacağı düşünülüyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu