Girişim Yatırım

Offline Ticaretten Online Ticarete Geçiş

Offline’dan online ticarete geçiş pandemi sürecinde dünya çapında hem tüketici talebinde hem de tedarik zincirlerinde büyük aksamalara neden oldu. Buna karşılık, işletmeler daha fazla kâr elde etmek ve yeni büyüme alanları belirlemek için çalışıyor. Ayrıca “çevrimiçi” ve “çevrimdışı” satış kanalları arasındaki ayrım da gitgide bulanıklaşıyor. Offline satış yapan her işletme artık online’a geçmeye başladığı için işletmelerin, ikisi arasındaki dengeyi de kurmaları gerekiyor.

Online Ticarete Geçiş
Online Ticarete Geçiş

Pandemi süreciyle değişen pazarlama, dinamik tüketici talebini karşılamak için gereken iş dönüşümünü, reklamdan ürün tekliflerine, müşteri hizmetleri ve satış noktası deneyimlerine kadar her şey için çevik stratejilerle en iyi şekilde yönlendirebilir. Bu dönüşüm sayesinde de işletmeler, bir sonraki adıma hazır olmak için gereken organizasyonel çevikliği ve esnekliği geliştirebilir.

Offline’dan Online Ticarete Geçiş Nasıl Sağlanır?

Neredeyse tüm salgın dönemindeki değişimler gibi, çevrimiçi ve çevrimdışı tüketici yolculuklarını karıştıran trend son bir yılda oldukça fazla ivme kazandı. Eski perakende markalarının güçlü e-ticaret varlıklarına sahip olma zorunluluğu her yıl daha da artıyor. Dolayısıyla işletmenin offline ve online verilerini analiz etmek, ortaya çıkan eğilimleri belirlemek ve işletmenin hedeflerini rutin ve etkili bir şekilde kalibre etmek gerekiyor. Bunun için de otomatik araçlar kullanabilirsiniz. Çevrimdışı ve çevrimiçi verileri tek bir müşteri deneyiminin parçası olarak değerlendirmek, tüketicilerinize nerede olurlarsa olsunlar daha iyi ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Online Ticarete Geçişte Entegre Araçlar Kullanılmalıdır
Online Ticarete Geçişte Entegre Araçlar Kullanılmalıdır

Yeni araçlar, medya ve pazarlamayla ilgili kararları daha iyi otomatikleştirmeyi mümkün kılarak, işletmelerin verilerini kullanmalarına ve nerede olurlarsa olsunlar büyüme fırsatları bulmalarına olanak tanır. Çevrimiçi ve çevrimdışı müşteri deneyimleri arasındaki çizgi bulanıklaşmaya devam ederken, mobil uygulamanın oynadığı rolün değeri de artış gösteriyor. Mobil uygulama, daha iyi ilişkilendirme sağlarken en sadık müşterilerin davranışlarını daha iyi anlamayı, gerçek zamanlı olarak yanıt verip iletişim kurmayı sağlayan bir kanal olarak mağazada satın alma yöntemine benzer.

Neden Online Ticarete Geçiş Sağlanmalıdır?

Markalar çevrimiçinden çevrimdışına stratejilerini yeniden düşünürken bile, performansa dayalı optimizasyon kârlı büyüme sağlamaya devam edebilir. Kapanan mağazalarla karşı karşıya kalan birçok perakendeci çevrimiçi sipariş ile kendisini zarardan kurtarabilir. Perakendeci, talebi ve yerel kullanılabilirliği optimize etmek için kampanyalarını otomatikleştirerek, verimlilik hedeflerini hızlı bir şekilde yeniden ayarlayabilir ve müşterilerini dinamik olarak en iyi ve en kârlı çözümlere yönlendirebilir.

Günümüzde online ve offline etkinlikler arasında kesin veya kalıcı bir denge bulunmuyor. Günden güne, konuma göre, tutum ve koşullar değiştikçe talep dalgalanıyor. Tutumlar son derece kategoriye özel olabiliyor ve beklenmedik gelişmeler tüketici davranışlarını tahmin edilemeyen şekillerde etkileyebiliyor. Bu yüzden online ticarete geçişte offline ticaret ile dengeyi kurabilmek gerekiyor.

Online Ticarete Geçişin Önemi
Online Ticarete Geçişin Önemi
Kaynak
The balancing act: How to manage the split between online and offline activity

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu