Dijital Pazarlama

2030 Yılı için B2B Trendleri

B2B pazarlamacıları sektörde ilerleyebilmek için B2B trendlerini yani nelerin değişeceğini bilmek ister. Ancak değişimlerinin kalıcı olacağı öngörülen 2020 yılı sonrası için nelerin değişmeyeceği daha önemli bir soru oluyor. Bu sorunun cevabıyla değişmeyecek fikirler üzerine iş kurmak da haliyle daha mantıklı hale geliyor.

LinkedIn B2B Institute, önümüzdeki on yılın B2B trendlerini tanımlayacak üç makro eğilimi ele alarak bir rapor hazırladı. Bu rapora göre ilk trend, marka oluşturmanın önemini kapsıyor. İkinci trend ise yaratıcı stratejiler keşfetmeyi, son trend ise etkili bir marka pazarlamasının yapı taşlarından biri olan dağıtımı kapsıyor.

1- Marka Oluşturmanın Önemi

B2B Trendlerinin En Önemlisi Marka Oluşturmaktır
B2B Trendlerinin En Önemlisi Marka Oluşturmaktır

Marka oluşturma, pazarlamacılar için uzun vadeli büyüme sağlar. Marka oluşturmanın gerçek değeri, zamanla birleşir ve gelecekteki alıcıların, gelecekteki satışları etkiler. Zaman ve bütçe olarak pazar dışına çıkmayarak B2B pazarlamacıları tüketicileri sadece kendi ürünlerine çekmeye odaklanıyor. Dolayısıyla sadece kısa vadeli stratejiler ile gelişme gösteriyor.

LinkedIn B2B Institute ekibi, önümüzdeki on yıl içerisinde ise bu durumun değişeceğini öngörüyor. Yeni müşteri kazanmak her ne kadar önemli olsa da asıl yatırımın marka kimliği ve itibarına yapılmasının uzun vadede getirisi olacağı belirtiliyor.

2- Yaratıcı Olmak Şans İşi Değildir

Sektörde lider olan bir B2B markası için yaratıcı olmak oldukça önemlidir. Ancak birçok B2B pazarlamacısı buna küçümseyici bir göz ile bakar. Çünkü insanlar yaratıcılığın saf sihir olduğuna inanıyor ve yaratıcılığı yöneten hiçbir kuralın olmadığını ve sadece şans işi olduğunu düşünüyor.

LinkedIn B2B Institute ekibi bu bakış açısını reddediyor. Yaratıcılığın bir formülü ve garantisi olmadığı konusunda hem fikir olan ekip, “kötü yaratıcı” yerine “iyi yaratıcı” olabileceğini söylüyor. Yani ekip takip edilecek olasılık ilkeleriyle, iyi bir yaratıcı olunabileceğini ifade ediyor. Takip edilebilecek olasılık ilkeleri için ekip, tutarlı bir şekilde bu işin nasıl olacağını çözmüş görünen bir şirkete bakıyor: Disney.

Disney, başarılı yaratıcılığı garanti eden bir formüle sahip değildir. Ancak kendilerini yaratıcı tutmak için belirli özelliklere önemli ölçüde bağlıdır. Bunlara isterseniz algoritma da diyebilirsiniz. Disney’in uyguladığı ve B2B pazarlamacılarının da uygulayabileceği algoritma şu şekildedir:

B2B Trendlerinden Biri Büyük Oynamak
Küçük Oynamak Risklidir Ancak Büyük Oynamak Yarar Getirir

Başarılı Yaratıcılık = Tanıdık Hikayeler ile farklı tarzlarda her kanalda büyük oynamaktır.

3- B2B Trendleri için Amaca Giden Yolda Doğru Adımlar Atmak

B2B'de Kategori Zenginliği Önemlidir
B2B’de Kategori Zenginliği Önemlidir

Geçen 10 yıl içerisinde kişiselleştirme, güvenilir marketing, gerçek zamanlı içerikler, tıklanma oranları gibi birçok trend ortaya çıktı. Bu trendlerin haricinde markanın ve yaratıcılığın öneminden de bahsedildi. Bir diğer önemli olan konusu ise dağıtımdır. Birçok B2B pazarlamacı dağıtım başarısının anahtarının doğru B2B alıcısına ulaşmak olduğunu düşünüyor. Ancak LinkedIn B2B Institute ekibi bunun bir fikir birliğinden kaynaklandığına ve yanlış olduğuna inanıyor.

Ekip bu duruma çözüm olarak B2B trendlerinden birisi olan zengin kategorilere sahip olmayı öneriyor. Böylece B2B pazarlamacılarının yeni müşteriler kazanabileceğini söylüyor. Potansiyel olarak kaç müşteriye ulaşılabilir sorusuna ise kısa bir cevap veriyor: Ulaşabileceğiniz kadar çok.

Araştırmayı detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca E-Ticarette B2B’nin Yeri Nedir? isimli yazımızı inceleyerek neden B2B’nin tercih edilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu