Güncel

Otizm Hastaları İçin Mouse Üretildi

HedgeHog Health adında ki bir teknoloji şirketi, Houglet adını verdiği bir mouse’u tanıttı. Tasarımı oldukça sıra dışı olan mouse bazı insanlar için oldukça rahatsız edici bir yapıda olsa da bir çok insan içinde oldukça faydalı olduğu ifade ediliyor. Klasikleşmiş mouse’dan çok bir oyuncağa benzeyen Houglet, oldukça dikkat çekici.

Mouse’a fiziksel olarak baktığımız zaman bizi ilk olarak sağlığa zararı olmayan pürüzlü bir yapı karşılıyor. Bu pürüzlü yapı sayesinde öğrenme güçlüğü çeken insanların dikkatini çekmek amaçlanıyor. Ayrıca cihaz kablosuz yapıda ve 1 adet AA pil ile çalışıyor.

Otizm hastaları için mouse
Otizm hastaları için mouse

Hoglet Mouse Özellikleri Nelerdir?

Cihazın dış kısmındaki silikon yapı bir çok çıkıntıya sahip. Böylece kullanım sırasında kullanan kişiye geri bildirim sağlayabiliyor. Böylelikle dokunsal geri bildirim almaya ihtiyaç duyan ya da öğrenme güçlüğü çeken insanlara bilgisayar kullanmayı öğrenebilmeleri için imkan sağlanmış oluyor. Bu silikon yapı bütün faydalarına ek olarak otizm spektrum bozukluğu hastalarının oldukça rahatsız olduğu tık sesini de ortadan kaldırmış oluyor.

HedgeHog Health Kurucusu Parker Lynch  bir toplantı sonrası yaptığı açıklamada yapılan incelemeler sonucunda piyasada Hoglet’e benzeyen bir çok ürün saptandığını ve Hoglet’i geliştirmek için bu ürünleri örnek aldıklarını söyledi.

Cihazın fiyatı açıklanmazken şirketin internet sitesinden paylaşılan iletişim formunda şirketin insanlara yardıma açık olduğu ifade ediliyor.

Yaşanan olaylardan anında haberdar olmak için Teknotomy Güncel bölümüne bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu