Dijital Pazarlama

Otomobil Almak İsteyenler Online Almaya Daha İstekli

Herhangi bir araç satın almadan önce alıcılar, internette pek çok araştırma yaptıktan sonra otomobili satın almak için bayiye gidiyordu. Ancak daha sonra Covid-19 salgını her sektörü etkilediği gibi, otomobil sektörünü de dijital bir dönüşüme mecbur bıraktı. Bu mecbur kalışın ardından otomobil satışlarında anlaşmaların bile çevrimiçi olarak imzalandığı durumlar ortaya çıktı.

Günümüzde her şeyi online olarak alan tüketicilerin sayısı her geçen gün artmakta. Mart 2020’de, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 10 otomobil alıcısından 1’i, alışverişini online olarak gerçekleştirdiğini belirtti.

Covid-19 Otomobil Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Online Otomobil Satın Alma
Online Otomobil Satın Alma

Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun karantinaya girmesiyle, birçok işletme geçici olarak kapatılmıştı ve büyük bir işsizlik ortaya çıkmıştı. Ancak insanlar internet üzerinden otomobil çeşitlerine göz atmak yerine satın almaya devam etti.

Müşterilerin bayileri ziyaret etmesinin sebepleri olarak, modeller hakkındaki sorularına cevap almak istemesi, fiyatlarla ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak istemesi ve kullanılabilirliği kontrol etmek istemesi şeklinde sayabiliriz. Dijital dünyaya uyumun artmasıyla insanlar daha fazla araştırma yaptıkları için bugünlerde yalnızca 1,5 bayi ziyareti yapıyor.

Otomobil alışverişi yapanların %73’ü satın alma, kiralama konusunda çevrimiçi ve çevrimdışı seçenekleri bir ada kullanarak karar vermenin rahat olduğunu belirtiyor. Ayrıca otomobil satın alanların %63’ü gelecekteki araçlarını online satın alarak evlerine teslim ettirmeyi düşüneceklerini söylediler.

Kaynak: ”With car shoppers more willing to buy online, auto marketers must bridge the divide

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu