Yapay Zeka

Otonom Sürüş Sistemleri de Kaza Yapabilir

Teknolojinin ilerlemesiyle araç sürücülerinin güvenliğini sağlamaya yönelik sürüş asistanı sistemleri geliştirilmeye devam ediyor. Ancak bu sistemlerin tamamen hatasız olduğunu söylemenin imkanı olmuyor. Güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan testler sonucunda internete bağlı yol kenarı panolarının bir güvenlik riski oluşturduğu ortaya çıkıyor. Tesla gibi araçlarda bulunan otomatik pilotu olan sistemler bu panolardan kaynaklı olarak aniden fren yapabiliyor, yön değiştirerek yoldan sapabiliyor.

Otomatik Araç Sürüşü
Otomatik Pilot Kaza Riski Taşıyor

Otonom Sürüş Sistemleri Hayaletlerden Etkileniyor

İsrail’de bulunan bir üniversitede de yapılan araştırmalar sonucunda otonom sistemlerin hayalet görüntülerden dolayı sürüş yardım sistemlerinde sorunlar yaşanabileceği gerçeği ortaya konuldu. İnternete bağlı yol kenarı panoları ele geçirilerek, anlık görüntüler yansıtıldı. Yansıma sonucunda otomatik sistemler aslında var olmayan görüntülere tepki verdi. Bu gibi araştırmalar sonucunda da internete bağlı olan yol kenarı panolarının güvenlik riski oluşturduğu sonucuna varıldı.

Otonom Sürüş Sistemi
Otonom Sürüş Sistemleri Kaza Yapabilme Riskine Sahip

Geçmiş araştırmalarda projeksiyon tekniği ile yollara kişi veya ağaçlara dur işareti gibi görüntüler yansıtılmıştı. Görüntüler çok kısa bir süre gösterilmesine rağmen otonom sürüş sisteminin algılaması için yeterli bir süre oldu. Gelişmiş sürücü yardım sistemleri algıladıkları bu görüntüleri gerçek olarak kabul ediyor.

Yeni yapılan araştırmalarda da bu şekilde görüntüler internet bağlantılı yol kenarı panolarında gösterildi. Güvenlik sistemi düşük olan bu panolara kötü niyetli kişilerin erişimiyle otonom sürüş sistemine sahip olan Tesla gibi araçların kaza yapmasına sebep olabilir.

Tesla hisselerinde gerçekleşen beklenmeyen düşüş ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu