Oyun

Oyunlarda Kadın Karakter Tercihleri Değişiyor

Bilgisayarların ve konsolların hayatımızda yer alması ile birlikte, oyunlar da fazlasıyla popüler hale geldi. Özellikle geçtiğimiz yıllarda internetin çoğu kişinin evine girmesi, oyun sever topluluğuna katılanların sayısını önemli ölçüde artmış durumda. Hatta oyunculuk ve yayıncılık, bir meslek haline gelmeye başladı bile.

Yıllar içinde yaşanan bu değişimlerden karakter tercihleri de nasibini almış durumda. Son zamanlarda, oyunlardaki kadın karakterler yüksek oranda seçilmeye başlandı. Bununla birlikte önceki yıllara bakıldığında zaman, oyun firmalarındaki kadın çalışanların sayısı da artmış durumda.

Kadın Karakter Tercihi ve Erkek Karakter Tercihi Listesi
Kadın Karakter Tercihi ve Erkek Karakter Tercihi Listesi

Oyunlarda Kadın Karakter Tercihi Artıyor

Geçmiş yıllara döndüğümüz zaman, oyunlarda bulunan erkek karakterlerin kadın karakterlerden daha fazla yer edindiği görüyoruz. Ancak bu yılki tabloya bakıldığında ilk kez, kadın karakter ve erkek karakter sayısı neredeyse eşit. Feminist Frequency‘nin E3 duyurularından yaptığı yıllık oynanan karakter sayısı analizinde, kadın karakterlerde büyük bir artış olduğu görüldü.

Oynanabilir kadın karakteri içeren oyunlar yüzde 18, erkek karakteri içeren oyunlar ise yüzde 23 seviyelerine gelmiş bulunuyor. Kadın karakteri bünyesinde barındıran oyunların sayısı yüzde 2 ile 2015 yılında bir çöküş yaşamıştı. Ardından küçük kıpırdanmalar olurken, 2019 yılına gelindiği zaman tekrardan bir düşüş yaşadı.

Ancak 2020 yılında tanıtılmış oyunların yaklaşık olarak yüzde 18’i kadın karakteri oyunun içine eklemiş durumda. Assassin’s Creed Valhalla’da olduğu gibi iki karakter arasında tercih şansı verilen oyunların sayısı ise yüzde 54 seviyesine çıkmış durumda.

Oyunlarda kadın karakter oranları 2020 yılında artmasına rağmen, Feminist Frequency bu durumun kalıcı olacağı konusunda emin değil. Bunların dışında ek bir bilgi olarak yüzde 18’lik kadın karakter tercihinin üçte biri Sony oyunlarından geldiğini de belirtelim.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu