Teknotomy Dosya

Özel Numara Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ortaokul ve lise çağındaki gençler arasında popüler olan özel numaradan arama işleminden sıkıldınız mı? Özel numara kapatma işlemi nasıl yapılır merak edenlerden misiniz? Özel numaralardan gelen çağrılardan sıkıldıysanız ve nasıl kapatacağınızı öğrenmek istiyorsanız, sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.  

Özel Numara Kapatma Nedir?

Özel numara engelleme işlemi kullanmış olduğunuz telefona bağlı değildir. Yani elinizdeki telefonun son model ya da eski bir model olmasının hiçbir önemi yoktur. Özel numara engelleme işlemini operatörünüz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Özel numara engelleme işlemini gerçekleştirdiğini söyleyen çeşitli uygulamalar da bulunuyor. Bu uygulamaları akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından edinebilirsiniz ancak operatörünüz aracılığıyla gerçekleştireceğiniz işlem kadar kesin bir çözüme ulaşamayabilirsiniz. Çünkü bu tür uygulamalar genel olarak aramaların ekranınıza düşmesini engelleyerek arayan kişiyi meşgule atıyor. Ancak GSM operatörünüz aracılığıyla direkt aramanın yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Turkcell Özel Numara Kapatma Nasıl Yapılır?

Turkcell özel numara engelleme nasıl yapılır? Turkcell özel numara kapatma kodu nedir?” şeklinde sorulara sahipseniz cevabınız burada! Özel numara kapatma işlemi Turkcell’in kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerden biridir. Turkcell hat sahibiyseniz özel numaraları engellemek için telefonunuzun arama bölümünde *253# yazıp, arama yapabilirsiniz.

Turkcell Özel Numara Kapatma
Turkcell Özel Numara Kapatma

Gerçekleştireceğiniz arama sonrası Turkcell hattınız özel numaralara engelleniyor. Servisi aktif hale getirdiğinizde sizi özel numaradan arayan bir kişiye gizli numaralardan gelen aramaları kabul etmediğiniz bilgisi veriliyor. Bu noktada Turkcell’in bu hizmetinin analog santrallerden ve yurtdışından yapılan gizli aramaları kapsamadığını söylediğini hatırlatmakta yarar var.

Vodafone Özel Numara Kapatma Nasıl Yapılır?

Özel numara engelleme Turkcell’de olduğu gibi Vodafone’da da kullanıcılara ücretsiz sağlanan hizmetlerden biridir. Vodafone hat sahibiyseniz ve özel numaralardan çağrı almak istemiyorsanız bunu üç farklı yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. İlk yöntem, Vodafone’un kullanıcılarına sunduğu Online Self Servis üzerinden özel numara engellemeyi seçmektir.

Özel Numara Engelleme
Vodafone Özel Numara Engelleme

İkinci yöntem ise Sesli Yanıt Sistemi’ni kullanarak talebinizi belirtebilirsiniz. Son yöntem ile mesaj atarak işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Peki bunun için hangi numaraya mesaj atmanız gerekiyor? Vodafone kullanıcısıysanız 7046’ya GIZLI AC yazıp göndererek özel numara kapatma servisini aktif hale getirebilirsiniz. Buna ek olarak Turkcell’in belirttiği gibi Vodafone’da bu servisin analog santrallerden ve yurtdışından gerçekleştirilen özel numara çağrılarını kapsamadığını belirtiyor.

Türk Telekom Özel Numara Kapatma Nasıl Yapılır?

Turkcell ve Vodafone’da özel numara kapatma servisinin aktif hale getirilmesinin ardından olduğu gibi Türk Telekom’da da arayan kişiye kullanıcının özel numaralardan gelen çağrıları kabul etmediği bilgisi veriliyor. Böylece arayan kişinin çağrısı hiçbir şekilde sizin ekranınıza düşmemiş oluyor. Peki Türk Telekom kullanıcıları özel numaralardan gelen çağrıları nasıl engelleyebilir?

Vodafone’da olduğu gibi Türk Telekom’da da bu hizmeti gerçekleştirmenin birden fazla yolu bulunuyor. Bu yollar arasından en kolay olanı ve Turkcell özel numara engelleme kısmında da bahsettiğimiz yöntemi kullanabilirsiniz. Telefonunuzun arama kısmına *253# yazıp aramayı gerçekleştirerek servisi aktif hale getirebilirsiniz.

Özel numara kapatma işlemi için daha önce uygulama kullanarak verim alamadıysanız yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri de deneyebilirsiniz. Daha önce denediğiniz yorumları bizimle paylaşmayı unutmayınız.

Benzer konulardaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu