Güncel

Pakistan’da Tiktok Yasaklı Uygulamalar Listesinde

ABD ve Hindistan dan sonra TikTok için bir yasaklama haberi de Pakistan Hükümeti’nden geldi. Pakistan’ın telekomünikasyon düzenleme kurulu PTA, 9 Ekim tarihinde TikTok’u yasaklı uygulamalar listesine aldığını duyurdu.

TikTok
TikTok

Pakistan’da şimdiye kadar ortalama 20 milyon aktif kullanıcıya sahip olan platform, bünyesinde yer alan bazı içerikler yüzünden yasaklı uygulamalar listesine alındı. PTA tarafından geçtiğimiz aylarda TikTok kanadına uyarıda bulunulduğunu ileten Reuters, haberinde söz konusu olan yasağın aniden gelen bir karar olmadığını söyledi. TikTok’un bünyesinde yer alan ‘ahlaksız ve müstehcen’ içerikleri derhal kaldırmasını talep eden PTA, platforma bunun için bir süre vermişti. Sosyal medya platformu kararla ilgili bazı adımlar atmış olsa bile bunlar yasağı engellemeye yetmemiş görünüyor.

TikTok, Çözüm İçin PTA ile İletişim Halinde

PTA’nın süreçle alakalı olarak hızlı reaksiyon göstermesinde, toplumdan gelen şikayetlerle birlikte Pakistan Başbakanı Imran Khan’ın direktiflerinin etkili olduğu söyleniyor. TikTok kanadından gelen açıklamada ise bunun uygunsuz olduğunu ve kanunlar çerçevesinde PTA ile süreci ilerletecekleri iletiyor. PTA ile çözüm için iletişimde bulunulduğunu ifade eden sosyal medya platformu, yasağı hafifletmek için bir dizi mekanizma üzerinde çalışıyor.

Tinder ve Grindr Pakistan da Yasaklı Uygulamalar Listesinde

Daha önce TikTok ile alakalı yasak bildiren Hindistan ve ABD, uygulamayla alakalı olarak güvenlik endişelerini gerekçe göstermişti. Tinder ve Grindr gibi beş farklı uygulamanın yasaklı uygulamalar listesine yer aldığı Pakistan’da endişeler daha farklı görünüyor. Sosyal medya devi ve PTA arasındaki görüşmenin ne şekilde sonuç göstereceği, ilerleyen süreçte platform tarafından hangi çözümlerin Pakistan’a sunulacağı ise merak ediliyor.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu