Girişim Yatırım

Pandemi Sonrası Yatırım Yapılabilecek Yerler

Pandemi Sonrası Yatırım
Pandemi Sonrası Nerelere Yatırım Yapılması Gerekir?

Covıd-19 salgın süreci devam ederken insanlar evlerine kapanmış bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Bu süreç devam ederken Wall Street’de pandemi sonrası yatırımın nerelere yapılabileceği konuşuluyor. Küresel Strateji Uzmanı ve Barings Yatırım Enstitüsü Başkanı Christopher Smart, müşterilerinin öncelikli olarak üç soruya cevap vermesini bekliyor.

  • Covid-19 bitti mi?
  • Önümüzdeki yıl “normal”e dönüş sağlandı mı?
  • Bir sonraki döngünün en iyi yolu nedir?

Bu üç soruya cevap aldıktan sonra Smart, pandeminin hızlandırdığı seküler eğilimlerini yeni yaşam standartlarına uygulanabileceğini söylüyor. AB Bernstein’da yatırımcıların önümüzdeki üç ile beş yıl boyunca kendilerini nerede konumlandırmaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Inigo Fraser liderliğindeki stratejistlerden oluşan bir ekip; uzun vadeli hisse senedi sektörü konumlandırmasının, makro politika görünümüyle ve yatırımcıların taleplerinin Covid-19 sonrası nasıl değişeceğine bağlantılı olarak birkaç boyutta değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Bernstein da, sektör performansının reel oranların uzun süre düşük veya negatif kalması ve işgücünün pazarlık gücü üzerindeki stratejik politika değişiklikleriyle şekillendirileceğini söylüyor.

Pandemi Sonrası Yatırım Nerelere Yapılmalı?

  1. E-ticaret, dijital reklamcılık ve bulut tabanlı teknoloji şirketleri
  2. Sürdürülebilir bir gelir akışı sundukları için tüketici temel ürünleriyle ilgili şirketler
  3. Tüketici ve endüstriyel döngülerde seçici olan değeri düşük ve iflastan kaçınabilecek şirketler (havayolları,oteller veya otomasyon firmaları)
  4. Enerji ve madencilik şirketleri
  5. Bankalar (Performansı sabit tutacağından düz bir getiri eğrisi vardır)
  6. Gayrimenkul (Covid-19 sonrası şehir merkezleri çekiciliğini kaybetti)
Pandemi Sonrası Yatırım
Pandemi Sonrası Yatırım ile İlgilenenler için

Girişim yatırım kategorisinden yatırım dünyasına ilişkin öne çıkan diğer haberleri inceleyebilirsiniz.

Kaynak
When the pandemic ends, these are the places you want to invest

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu