Girişim Yatırım

Pandemiyle Değişen Pazarlama

Koronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik kriz, markaları ve ajansları olumsuz etkilediğinden markalar bir adım önde olmak için pandemiyle değişen pazarlamadan dolayı yeni iş modelleri ve yaratıcı kampanyalar üretmek zorunluluğu yaşıyor. Yaşanan kriz yeni oluşumların itici gücü olurken rekabet hiç beklenmediği kadar arttı. Havas Media Group Ceo’su Patrick Affleck, yaratıcı kampanyaların sadece insanlar üzerindeki etkilerini değil “var oluş sebeplerini” araştırmaya yönlendiriyor. Markaların yapılarını müşteri etrafında toplanması gerektiğini belirten Affleck, “yeni strateji bankası” fikrinden bahsediyor.

Pandemiyle Değişen Pazarlama Stratejileri
Pandemiyle Değişen Pazarlama Stratejileri

The Drum’a konuşan Havas Media Group Ceo’su Pattrick Affleck, pandeminin pazarlamacıları uykudan uyandırdığını ve endüstrinin birbirine bağlantılı birden çok krizle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Affleck bu bağlantılı krizleri şöyle açıklıyor, “ Yaşanan eşitsizlik krizini belirgin hale getiren koronavirüs önce sağlık krizini daha sonra ekonomik krizi ortaya çıkardı ve birde asıl her şeye neden olan bir iklim krizi var.” Bu tür olumsuzlukların müşterinin varoluşsal olarak düşünmesine sebep olduğunu belirten Affleck, ajansların sadece insanlar üzerindeki olumlu etkilerini değil “var oluş sebeplerini” araştırmaya çağırıyor.

Pandemiyle Değişen Pazarlama Stratejileri

Affleck’e göre çözüm ileri görüşlü olmak, paniğin getirdiği kontrolsüzlükten kaçınmak ve medya merkezli kuruluşların daha mantıklı yatırımlar yapmaya yönlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca Affleck, ajansların işlerini müşterilerin etrafında organize olmaları gerektiğini ve işletim modellerinde değişikliğe ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Bu durumu da stratejik görev güçleri olarak isimlendiriyor.

Affleck, müşteriler ile strateji bankası isimli bir fikir üzerine konuştuğunu belirtiyor. Bu fikri de müşterilerin ihtiyaç duyduğu bir durumda stratejik anlamda alacağı destek için karşıdaki kişiye saatleri ile ödeme yaptığı bir yöntem olarak açıklıyor. Affleck, bu projesinin müşterilerin ihtiyaçlarına göre esnek bir şekilde değişebileceğinden dolayı pandemiyle değişen pazarlama stratejileri için oldukça iyi bir proje olduğunu düşünüyor.

Girişim Yatırım konusuyla ilgili daha fazla yazı için tıklayınız.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu