Siber

Paribu Hacklendi Mi?

Paribu hacklendi iddiaları ortaya atıldı. Türkiye’nin yakın zamanda dünyanında en büyük kripto para borsası olan Paribu 2021 yılında hem kendisi hem kullanıcıları problem yaşıyor. Paribu 2021 yılının ilk ayında çökme yaşadı. Bu sorun hemen halledilmeye çalışılsa da bir çok kullanıcısı mağdur oldu.

Bu olayın üzerinden çok geçmeden hacklendi iddiaları ortaya atıldı. Bu iddiayı ortaya atan ise kendi kullanıcıları oldu. Kullanıcılarına göre Paribu 7 Nisan gecesi hacklendi. Sitenin kullanıcılarının %15’lik kısmı dün kendilerinden habersiz kripto paralarının satıldığını söyledi. Bu iddialar Twitter’da bir anda gündem oldu. Twitter’da kullanıcılar mağduriyet yaşadığını ve sitenin bu konu hakkında herhangi bir çalışma yapmadığını söyledi.

Paribu Hacklendi Mi?
Paribu Hacklendi Mi?

Bu iddiaların ortaya atılmasından 8 saat sonra bazı Twitter kullanıcıları mağduriyet yaşayan Paribu kullanıcılarının zararlarının karşılayacağı iddiasını ortaya attı. Bu iddiadan sonra Twitter karıştı. Mağduriyet yaşayıp yaşamadığı bilinmeyen yeni kullanıcılar ortaya çıktı ve büyük zarara uğradığını açıklayan tweetler attı.

Paribu Hacklendi İddialarını Yanıtladı

Paribu yaşanan olaylardan sonra açıklama yapmak zorunda kaldı. Paribu iddiaları yalanladı. İddiaların yalan olduğu ve herhangi bir kullanıcının hesabına girilmenin o kadar kolay olmadığını açıkladı. Paribu protokollerini kesintisiz uyguladığını ve prosedürlerin her zaman ki gibi net bir şekilde muhafaza edildiğini açıkladı. Mağduriyet yaşadığını söyleyen kullanıcılarında iki faktörlü doğrulamayı tercih etmelerini ayrıca kaynağı bilinmeyen yazılımlar kullanılmamasını önerdi.

Paribu Hacklendi İddialarını Yanıtladı
Paribu Hacklendi İddialarını Yanıtladı

Paribu’da kullanıcı veri ve varlıkları kesintisiz uygulanan protokol ve prosedürlerle güvenle muhafaza edilmektedir. Konuyla ilgili karalama amaçlı, asılsız, yalan haber ve paylaşımlara itibar edilmemelidir.

Paribu iki faktörlü doğrulama, tek kullanımlık güvenlik kodları, parola ve e-posta onayı gibi aşamalar olmadan herhangi bir transfere izin vermez. Varlık kaybı riski yaşamamak için kullanıcılarımızın kişisel verilerini, parolalarını özenle saklaması ve paylaşmaması önemlidir.

Paribu’yu güvenle kullanabilmek için lütfen cihazlarınıza kaynağı belirsiz zararlı yazılımları indirmeyin, farklı iletişim kanallarında parola gibi hassas verilerinizi, telefon numaranızı, yatırımlarınızla ilgili detayları paylaşmayın.

Paribu

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu