Android

Petal Maps Harita Servisi Google Haritalar’a Rakip

Kullanılamayan Google servislerini seri şekilde HMS bünyesinde oluşturan Huawei firması, Petal Maps harita servisini duyurdu. Huawei ürün ve hizmetler konusundaki tanıtımlarda yeni ürününün lansmanına yer verdi. Huawei Docs ve Petal Maps, HMS adlı platforma dahil oldu.

Geçtiğimiz sene HMS (Huawei Mobil Servisleri) isimli platformunu duyuran marka, mevcut olmayan parçaları tamamlamaya seri bir şekilde devam ediyor. Mate 40 serisinin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen lansmanında Huawei Mobil Servisleri platformuna dahil edilecek iki yeni uygulama olduğunu da duyurdu.

Petal Maps Harita Servisi
Petal Maps Harita Servisi

Bu uygulamalardan birincisi olan Petal Maps Harita Servisi, Google Haritalar’ın önüne geçmek için farklı tür özelliklerle yapılandırılmış. Petal Maps harita servisi uygulamasının 140’tan fazla ülke ve bölgeyi desteklediği belirtilerek 3 boyutlu harita gösterimi de yapabildiği açıklandı. Belirli şehirlerde gerçek zamanlı toplu taşıma verilerine yer verilmekle birlikte, işletme ve konumlara ait detaylı bilgilere de yer veriliyor.

Petal Maps harita servisinin sahip olduğu hareket kontrolü desteği, yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi bazı hareketleri ekrana dokunmadan yapmaya imkan tanıyor. Apple galeride yayınlanacak Beta sürümünün önümüzdeki günlerde ülkemizde de kullanılabilir olabileceği söyleniyor. Bu etkinlikte duyurulan bir diğer servis özelliği ise Huawei Docs uygulaması oldu.

Huawei Docs bir belge yönetimi uygulaması olup DOC, XLS, PPT ve PDF başta olmak üzere 50’den fazla dosya format desteğine sahip. Gerçek zamanlı bulut senkronizasyonu, çoklu kullanıcı desteği, metin editörü ve elektronik tablo işletimcisi ise uygulamanın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Misrosoft Office Mobile’e alternatif olarak tasarlanan uygulama, yakın zamanda 100’den fazla ülkede kullanıma sunulmak üzere hazırlandı.

Petal Maps ve Huawei Docs’un yanı sıra Petal Search uygulamasına da birkaç yenilik getirildi. Yazılı ve sesli arama özelliği olan arama motoru uygulamasına görsel arama seçeneği de ekleneceği söyleniyor. Görsel arama seçeneği olan Google Lens’e alternatif olmayı hedefleyen uygulama sayesinde kameranızı bir nesneye tuttuğunuzda o nesneye en uygun arama sonuçları önünüze çıkıyor. Aynı zamanda uygulamada aratılan kişi, konum, yiyecekler için oluşturulan bilgi kartları da sonuçlarda gösteriliyor.

Android dünyasına dair tüm merak ettikleriniz için Teknotomy.com’u takip edebilirsiniz.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu