Güncel

Twitter ve Pinterest’e Reklam Yasağı

Sosyal Medya Yasası’nın yürürlüğe girmesinin üzerinden geçen zamana rağmen Twitter ve Pinterest hala Türkiye’de temsilci açacağına dair bir duyuru yapmadı. Bunun üzerine verilen idari para cezalarının ardından hala temsilcilik açma koşulunu yerine getirmeyen sosyal medya platformları için reklam yasağı geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcı Ömer Fatih Sayan, yasağın ardından Twitter ve Pinterest’in şartları yerine getirmemesi durumunda bant genişliğinin daraltılacağını belirtti.

Twitter'a Reklam Yasağı
Sosyal Medya Yasası Gereğince Twitter’a Yasak Geldi

Yürürlüğe girmesiyle oldukça fazla ses getiren Sosyal Medya Yasası’na göre 1 milyon ve üzeri aktif kullanıcıya sahip olan platformların Türkiye’ye temsilci ataması gerekiyor. Bu yasaya göre Facebook, YouTube, TikTok gibi platformlar geç de olsa temsilci atamayı kabul etti. Ancak Pinterest ve Twitter bu konuda sessizliğini devam ettiriyor.

Reklam Yasağı Kararında Neler Var?

Reklam Yasağı Kararı
Yasağın Uygulanma Aşamaları

Sessizliğini devam ettiren platformlar bu zamana kadar iki kez idari para cezasına maruz kaldı. Şimdi ise Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Pinterest ve Twitter reklam yasağı ile karşı karşıya kaldı. Yayınlanan kararda, “Reklam yasağı uygulanması” başlıklı 14 üncü madde gereği; ikinci kez verilen idari para cezasının tebliğinin üzerinden bir ay geçtikten sonra verilen karar gereğince vergi mükellefi olan kişiler;

  • “Yeni reklam verilemeyeceği,
  • Yeni sözleşme yapılamayacağı,
  • Para transferi gerçekleştiremeyeceği” belirtildi.

Kararın Resmi Gazete’de yayınlamasının ardından, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yasaklara uyulup uyulmadığının denetleneceği belirtiliyor. Ayrıca reklam yasağının ardından ilgili sosyal ağların hala yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda bant genişliğinde daraltmaya gidileceği ifade edildi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu