Yapay Zeka

Pinterest Zararlı İçeriklerden Nasıl Korunuyor?

İnsanların pozitiflik ve yeni fikirler için geldiği bir ilham ağı olan Pinterest zararlı içerikleri bünyesinde bulundurmuyor. Pinterest Engineering sayfası, Pinterest’in yapay zeka yardımıyla bunu nasıl başardığını açıkladı. Pinterest mühendisleri konuyla ilgili olarak “Yüz milyarlarca Pin içeren bir görsel keşif motoru olarak, zararlı içeriği hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak ve dağıtmak isteyenlere karşı koymak için makine öğrenimindeki en son teknolojileri kullanmak çok önemlidir.” diyor.

Pinterest zararlı içerik
Pinterest Zararlı İçerikten Nasıl Korunuyor?

Pinterest Zararlı İçerikler için Makine Öğreniminden Nasıl Yararlanıyor?

Pinterest, güvenli ve ilham verici olmaya devam etmek için gerçek zamanlı bir kurallar motoruyla spam ile mücadeleye ek olarak moderatör araştırmaları ve otomatik sistemler aracılığıyla topluluk kurallarını ihlal eden içerikler için proaktif olarak önlem aldığını belirtiyor. Pinterest mühendisleri ek olarak, makine öğrenimi modellerinin sağlıkla ilgili yanlış bilgilerden nefret söylemine, kendine zarar vermeye ve sansürlenmemiş şiddete kadar politikaları ihlal eden içeriği belirlediğini ifade ediyor.

Yanlış bilgi gibi alanlarla mücadele etmenin karmaşık ve sürekli gelişmekte olan bir durum olduğunun bilincinde olan Pinterest, platformunu güvenli ve ilham verici bir insan-makine karışımı kullanarak sürdürmek için teknoloji ve politika yaklaşımlarını sürekli iyileştirmeye çalışıyor. Pinterest, zararlı pinleri ve panoları tespit etmeye yönelik makine öğrenimi modellerini şu şekilde sıralıyor:

  • Pin Batch Model
  • Pin Online Model
  • Board Batch Model

Bu üç makine öğrenimi modelinin ardından, güvenli olmayan içeriğin Pinterest’teki gösterimlerin çok küçük bir yüzdesini temsil ettiğini vurgulayan Mühendisler, ölçüm yapmak ve doğruluğu sağlamak için kullanıcı raporlarına baktıklarını söylüyor. Sonuç olarak Pinterest zararlı içeriklerden korunarak platformunu daha olumlu ve güvenli bir yer haline getirmeye kararlıdır. Dolayısıyla Pinterest, birçok modelden yararlanarak sorunları çözmek için makine öğrenimine büyük yatırımlar yaptıklarını belirtiyor.

Kaynak
How Pinterest fights misinformation, hate speech, and self-harm content with machine learning

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu