Güncel

Playstation 5 Fiyatları Düşebilir

2020 yılı özellikle oyun severler açısından oldukça güzel bir yıldı. Bir yandan Sony diğer yandan Microsoft yeni nesil oyun konsollarını oyuncular ile buluşturdular. Buna ek olarak dünyanın en büyük fastfood şirketlerinden bir tanesi olan KFC’nin de bir oyun konsolu ürettiği iddia edildi. Fakat ülkemizde ki oyun severler bu gelişmeler karşısında mutlu olamamışlardı. Bunun nedeni Resmi Gazate’de yer alan karar ile birlikte konsol ürünlerinde uygulanan ilave gümrük vergisi yüzde 50’ye çıkartılmasıydı.

Vergi oranının bu kadar yükselmesi piyasaya sürülen yeni konsolların daha da pahalılaşmasına sebep oldu. Buna ek olarak bir kaç ay ile sınırlandırılan bu karar 2020’nin sonuna kadar uzatıldı. Hal böyle olunca da ülkemizde ki oyuncular için yeni konsol hayalleri rüyadan öteye gidemedi. Fakat yeni yılın gelmesi ile Resmi Gazate’de yayınlanan haber oyuncuların yüzünü güldürebilir.

Playstation 5 Fiyatları Düşebilir
Playstation 5 Fiyatları Düşebilir

Oyun Konsollarından Alınan Vergi Yüzde 50’den 20’ye Düştü

Açıklanan ilave gümrük vergisi kararından sonra Playstation 5 fiyatı 8.299 TL olarak belirlenmişti. Xbox Series X ve Xbox Series S’in Türkiye etiket fiyatları ise  8.299 TL ve 5.399 TL olarak belirlendi. Ekim ve Kasım ayında ki dolar kurunun şu ankine göre oldukça yüksek olduğunu da hesaba katarsak yeni konsol almak için bir fırsatın oluşmaya başladığını söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere Playstation 5 için ciddi bir stok problemi bulunuyor. Sektörün lider tedarikçileri stokların tükendiğini ifade ediyorlar. Hal böyle olunca da karaborsa satıcılar artıyor. Geçmişte 15 bin TL ye çıktığı görülmüştü. Bu sorunun Xbox için yaşanmadığını belirtelim . Sonuç olarak Playstation 5’in tekrar stoklara girmesi ve satıcıların vergi haberlerini almasından sonra playstation 5 fiyatların düşeceği düşünülüyor.

Bu ve bunun gibi haberlerden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel adresine bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu