Güncel

1993 Yılından Bu Yana Popüler İnternet Siteleri

İnternet, gün geçtikçe yaşamımızın daha önemli bir parçası haline geliyor. Google ve YouTube olmadan modern hayatı hayal etmek zor olsa bile web’in son on yılda ne kadar değiştiğini düşününce ilginç bir durum oluyor.

Popüler İnternet Siteleri

Kaptan Gizmo’nun bu animasyonu ile 1993 yılından beri en popüler internet sitelerinin tarihsel bir özetini sunuyor ve internetin 90’ların başından beri ne kadar gelişmiş olduğunu gözler önüne seriyor.

En Popüler İnternet Siteleri

Web yıllar içinde büyük ölçüde değişmiş olmasına rağmen üst düzey web siteleri nispeten tutarlı kalmıştır. 1993’ten bu yana popüler internet sitelerine yani en çok trafiğe sahip web sitelerine ayrıca her sitenin bir numaralı sırayı ne zaman elinde tuttuğuna göz atabilirsiniz:

En Popüler İnternet Siteleri
En Popüler İnternet Siteleri
  • AOL: Geniş bant çevirmeli bağlantı piyasada yerini almaya başlayana kadar yani 2000’li yılların başına kadar çevrimiçi olarak en popüler web sitesiydi. Güncelliğini korumak oldukça mücadele etmesine rağmen en sonunda 4,4 milyar dolara Verizon’a satıldı.
  • Yahoo: AOL’nin çöküşünün ardından bir sonraki internet devi oldu. Yahoo, bir web dizini olarak yola çıkmıştı. Ayrıca büyük şehirler için yerelleştirilmiş indeksler sunan ilk web sitesiydi. Ancak bir dizi kaçırılan fırsat ve başarısız satın alma da Yahoo’nun sonunu getirdi. AOL gibi Yahoo’da Verizon’a ait fakat dünya çapında önemli kullanıcıya sahip web sitesi olmaya devam ediyor.
  • Google: 90’ların başında bir üniversite araştırma projesi olarak başlayan Google, bugün İnternet ile neredeyse eş anlamlı hale gelmiş durumdadır.
Kaynak
Ranked: The Most Popular Websites Since 1993

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu