Güncel

Popüler Uygulamalar Hangileridir?

Medya ortamında popüler uygulamaların başını TikTok çekiyor. TikTok, kullanıcı başına aylık harcanan saat miktarı açısından Facebook’u geride bırakıyor. Uygulama kullanımıyla ilgili yeni bir rapordan elde edilen verilere göre, kullanıcılar ilk kez TikTok’ta Facebook’tan daha fazla zaman geçiriyor. App Annie, TikTok’ta geçirilen sürenin yıldan yıla yüzde 325 arttığını bildirdi. Bu süre TikTok’un, kullanıcı başına harcanan saat sayısı açısından Facebook’u geride bıraktığı anlamına geliyor.

Popüler Uygulamalardan TikTok
Popüler Uygulamalardan TikTok

Pandemi sürecinde uygulamalar için harcanan ortalama süre arttı. Ancak çok azı TikTok kadar artıyor. TikTok, harcanan zamana göre ilk 5 içinde yer alıyor ve geçen yıl büyüme oranı, raporda analiz edilen neredeyse diğer bütün uygulamaları geride bırakıyor ve TikTok, 2021’de 1,2 milyar aktif kullanıcıya (MAU) ulaşma yolunda ilerliyor.

Ayrıca TikTok, gelir söz konusu olduğunda kendi başına bir ligde yer alıyor ve tüketici harcamaları açısından 2. oyun dışı uygulama olarak sıralanıyor. Birçok sosyal medya uygulaması reklamlardan para kazanırken, TikTok kullanıcıların dijital ürünler satın almasına izin verir. TikTok’un bu şekilde katlanarak büyümesi, 2021’de sosyal medyadaki en önemli trendlerden biri olduğunu kanıtlıyor.

Popüler Uygulamalar Raporunda Öne Çıkanlar

Mobil kullanımın son 12 ayda 2-3 kat arttığı söyleniyor. Mobil uygulamaların indirilmesi 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 7 artarak 218 milyar ile yeni bir rekora ulaştı. Araştırmalara göre Amerikalılar 2020’de mobil cihazlarında TV izlemeye göre yüzde 8 daha fazla zaman harcadı. Ayrıca mobil ortamın büyümesi, 2020’de reklam sektörünü destekledi ve mobil reklam harcaması 240 milyar dolara yükseldi. Bu sayının ise 2021’de 290 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Popüler Uygulamalardan Netflix
Popüler Uygulamalardan Netflix

ABD’de mobil reklam yerleşimleri yıldan yıla yüzde 95 büyüdü. Video reklamlar geçen yıla göre muazzam bir büyüme kaydetti. Ancak geçiş reklamlarının büyümesiyle geride kaldı. App Annie’nin raporu, oyun, alışveriş, yemek dağıtımı ve abonelik akışı hizmetleri gibi tüm uygulama kategorilerinde büyüme olduğunu gösteriyor. Ancak eğlence ve ticaret uygulamalarının yanı sıra iş uygulamalarının büyümesi de 2020’de hızla gelişti. 2020 yılında yaşananlar özetle:

  • Mobil kullanım arttı.
  • Mobil reklamlar harcamaları 240 milyar dolara yükseldi.
  • Mobil reklam yerleşimleri yüzde 95 büyüdü.
  • Amerikalıların mobil cihaz kullanımı televizyon kullanımına kıyasla yüzde 8 arttı.
  • İş uygulamalarının kullanımı arttı.

Popüler Uygulamalar Raporundaki Diğer Önemli Noktalar

İş uygulamalarında harcanan süre yıldan yıla yüzde 275 arttı ve şirketler uzaktan çalışma seçenekleri sunmaya devam ettikçe bu sürenin yüksek kalması bekleniyor. Popüler uygulamalardan biri olan YouTube, kullanıcı başına harcanan ortalama süre açısından en iyi video akışı uygulamasıdır. YouTube”un bir sonraki en yakın uygulamaya (Netflix) kıyasla kullanıcı başına harcanan zamanı 4 kattan fazla görünüyor.

YouTubeNetflix
Ayda Ortalama İzlenme Süresi23 saat5,7 saat
YouTube vs Netflix

Kullanıcılar, YouTube’da içerik izleyerek ayda ortalama 23 saat harcıyor. Karşılaştırma için Netflix, kullanıcı başına ayda ortalama 5,7 saat izleniyor. Bundan dolayı da bir pazarlamacı, içerik oluşturucu, reklamveren veya yayıncı olarak YouTube’daki kitle katılımı düzeyi göz ardı edilemez bir durum haline geliyor.

Bu yıl içerik pazarlama çabalarınızı artırmak istiyorsanız, pazarlama karışımınıza nasıl uyacağını düşünerek YouTube’a daha fazla dikkat etmeyi düşünebilirsiniz. Popüler uygulamalardan biri olan YouTube’da işletmelerin üretebilecekleri içerik önerilerine göz atmayı unutmayınız.

Kaynak
TikTok Beats Facebook in Time Spent Per User

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu