Güncel

Porsche Kapalı Arazi Hız Rekorunu Taycan Turbo S İle Kırdı

Geçtiğimiz çarşamba günü Porsche kapalı arazi hız rekorunu Taycan Turbo S ile kırdı. Ünlü spor araba firması, profesyonel sürücü Leh Keen’in, 2021 Porsche Taycan Turbo S ile Guinness sertifikalı iç mekan kara hız rekorunu 102,6 mil/saat yani saatte yaklaşık 165 km olarak belirlediğini duyurdu. Bu hız denemesi New Orleans’taki Ernest N. Morial Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Kara hız rekoru deyince birçoğumuzun aklına muhtemelen Bonneville’deki çılgın arabalar ya da İtalya, Nardo’nun etrafında patlayan Bugatti Chiron gelir. Muhtemelen düşünmeyeceğiniz şey, bir kongre merkezinde saatte yaklaşık 165 km hızla giden elektrikli bir Porsche kapalı arazi hız rekorudur. Tamam, belki de bir kongre merkezinde saatte 165 km hızdan etkilenmemiş olabilirsiniz. Mesele şu ki, kapalı alanda rekor kırmak aslında sanılandan çok daha zordur.

Porsche Kapalı Arazi Hız Rekoru
Porsche Kapalı Arazi Hız Rekorunu, Leh Keen, Taycan Turbo S İle Kırdı

Porsche Kapalı Arazi Hız Rekorunda Asıl Etkileyici Olan Nedir?

Yaklaşık 1 milyon feet kare (92.903 m2) zemin alanına sahip olan New Orleans Kongre Merkezi gibi bir bina bile, bir arabayı hızlandırmaktan ve sonra onu yavaşlatmaktan bahsettiğinizde pek de büyük bir mekân olmuyor. Bu durumla ilgili Keen, kayıt sonrası açıklamasında, durumun aslında ne kadar zor olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Başlarda rekor denemesinin ölçeğini gerçekten takdir etmedim. Fakat yüzey o kadar öngörülemez ve o kadar kaygan ki arabanıza tam bir güven duymanız gerekiyor. Bu zemin gerçekten de buz gibi kaygandı. Sonunda ise gerçekten sert bir duvara bakarak dümdüz hızlanıyorsunuz. Aniden, New Orleans Kongre Merkezi gibi büyük bir alan bile çok küçük görünüyor.”

Porsche Kapalı Arazi Hız Rekoru
Kapalı Alanda Hız Rekoru Kırmak Sanılandan Çok Daha Zordur

Şanslıyız ki, hızlanmak Taycan’ın en iyi numaralarından biridir. Başlatma kontrolü ve dört çekişli olması sayesinde sadece 2,6 saniyede saatte 100 km hıza ulaşma yeteneği ve yaklaşık 750 beygir gücü ile Leh, Porsche kapalı arazi hız rekorunu kırmayı başardı. Tabii, binanın diğer tarafındaki duvara çarpmanız halinde size rekoru vereceklerini sanmıyorum. Bu yüzden hızlanmak kadar hızlı bir şekilde durma kabiliyetine sahip olmak da önemlidir.

Hızlı ve etkili durmayı sağlamak için Porsche’nin Taycan Turbo S’si büyük karbon seramik frenlerle tasarlanmıştır. Fren pedalı üzerinde durma ve hızdan düşme hissi, etkinliği açısından oldukça şok edici. Ne dersiniz, bu dünya rekorunu kırmak için başka biri öne çıkar mı? İnsanların oldukça sıkıldığı bu günlerde, hazır Tesla da çılgın Model S Plaid’i duyurmuşken, belki de yeni bir rekor denemesi duyarız. Kim bilir.

Kaynak
Porsche sets indoor land speed record with the Taycan Turbo S

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu