Oyun

PUBG Mobile, Hindistan Yasağına Rağmen Yüksek Bir Gelir Elde Etti

Sensor Tower, PUBG Mobile’ın Ekim 2020’den bu yana 1,1 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini tahmin ediyor. Popüler Battle Royale oyunlarının çok başarılı mobil yan ürünü olan PUBG, brüt gelir açısından Honor of Kings’teki bir başka Tencent ürününün hemen arkasında dünyanın en büyük ikinci mobil oyunu konumunda oturuyor. Üçüncü sırada ise, tahmini 873 milyon dolarlık gelirle Genshin Impact yer alıyor.

pubg mobile hindistanda yasak
PUBG Mobile Hindistan’da Büyük Bir Kitleye Sahipti

PUBG Mobile, daha önce oyunun en büyük topluluğu olan Hindistan’da devam eden yasağına rağmen oldukça büyük bu geliri ve dünya çapındaki 2 numaralı konumunu elde etmeyi başardı. Eylül 2020’de Hindistan hükümeti, bu oyunu ve Tencent ile Netease tarafından üretilen başka pek çok uygulamayı, kullanıcıların verilerini çalmak ve Hindistan dışındaki sunuculara yetkisiz bir şekilde bu verileri iletmek için uygulamaları kötüye kullandığını öne sürerek banladı.

PUBG Mobile’ın Hindistanlı E-Spor Takımları Başka Oyunlara Geçmek Zorunda Kaldı

Hindistan’da Eylül ayında uygulanmaya başlayan yasaktan sonrapopüler hayatta kalma oyunuiçin işler zorlaştı. Business of Apps’e göre PUBG Mobile, 2020 yılının ilk çeyreğine kadar 65 milyona ulaşan günlük aktif kullanıcı sayısında düzenli bir artış yaşadı. Yasaktan önceki uygulama indirmelerinin yüzde 24’ünün Hindistan’dan geldiği tahmin edildi. Gelen yasakla beraber bu düzenli büyüme sekteye uğradı.

Aralık 2020’de ise, PUBG Mobile’ın günlük aktif kullanıcı sayısı (DAU), yüzde 53’lük bir küçülmeyle 30 milyon olarak tahmin edildi. Yasağın kaldırılması amacıyla, hayatta kalma oyununun geliştiricileri Bluhole’un holding şirketi Krafton, Hindistan Departmanını işletmek için yeni işler çıkararak ve hükümetin lehine olmak üzere 100 milyon doların üzerinde yatırım yaparak Hindistan pazarına odaklanıyor fakat endüstri uzmanlarına göre bu çabaların hiçbir anlamı yok.

Sürpriz bir gelişme yaşanmadığı sürece, PUBG Mobile‘ın Hindistan’da yasaklı kalacağı düşünülüyor. Hintli oyuncular VPN kullanarak oynamanın yollarını buluyor fakat e-spor sahnesi ne yazık ki derin bir uykuya daldı. Bu nedenle düşük ve orta kademe e-spor takımların birçoğu Free Fire gibi diğer hayatta kalma oyunlara geçti veya tamamen dağıldı. Üst kademe takımlar ise, Ağustos’tan beri hiç rekabetçi maçlar yapmamış olsalar da, oyuncularını elinde tutuyor.

Kaynak
PUBG Mobile grosses $1.1B in revenue despite persisting India ban

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu