Android

Snapdragon 480 5G Duyuruldu

Çıkarmış olduğu yonga setleriyle pazardaki birden fazla Android akıllı telefona ana gücünü veren Qualcomm, yeni bir Snapdragon 4 serisi işlemcisini duyurdu. Snapdragon 480 5G olarak isimlendirilen mobil platform, 4 serisinde 5G’yi destekleme özelliğine sahip ilk yonga seti olma özelliğini taşıyor. Snapdragon 480 ile 5G desteğinin fiyat performans telefonlara geleceğini varsayabiliriz.

Qualcomm'un Snapdragon 480 5G İşlemcisi 4. Nesilde İlk Kez 5G Destekleyen İşlemci
Qualcomm’un Snapdragon 480 5G İşlemcisi 4. Nesilde İlk Kez 5G Destekleyen İşlemci

Snapdragon 480 5G Özellikleri Nelerdir?

8 nm’lik mimarisi ile işlem sürecine dayanan yeni mobil platform, 2 GHz’e kadar destekleyen Qualcomm Kryo 460 CPU, Qualcomm Adreno 619 GPU ve Hexagon 686 işlemci ile birlikte geliyor. 4 serisinde ilk kez olan Qualcomm Quick Charge 4+ teknolojisine de destek veren yonga setinin önceki nesil olan Snapdragon 460’a kıyasla CPU ve GPU’da yüzde yüze varan, yapay zekâ tarafında ise %70’lik bir performans artışı olacağı firma tarafından iddia ediliyor.

Bu özelliklere ek olarak 120 Hz FHD+ panelleri taşıyabilen ilk 4 serisi yonga seti olma özelliğine de sahip olmuş olan Snapdragon 480; WiFi 6, Bluetooth 5.1 ve çift frekanslı GPS desteğini de entegre edilmiş bir şekilde kullanıcılara sunuyor. Spectra 345 ISP desteği de bulunan yonga seti, aynı anda geniş, ultra geniş ve telefoto lenslerden üçlü çekim yapma özelliğine sahip.

Ana gücünü Snapdragon 480’den alan yeni cihazların gelecek aylarda çıkması bekleniyor. Yeni yonga seti ile birlikte 5G desteğinin 200 dolar fiyat etiketinin altında olan uygun fiyatlı cihazlara erişmesi bekleniyor. Bu noktada ise OPPO ve Vivo, bu yonga setini kullanacak olan ilk telefon üreticisi firmalar olabilir.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu