Güncel

Reklam Yasağından Sonra Sırada Ne Var?

2020’nin Temmuz ayında yürürlüğe giren ve girdiğinden beri en çok konuşulan konulardan bir tanesi olmayı başaran sosyal medya yasası günlük erişim sayısı 1 milyonu geçen platformların temsilcilik açmasını gerektiriyor. bu kapsamda  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından tanının süre sona ermiş olsa da hala temsilcilik açmayan platformlar bulunuyor

Temmuz ayında yürürlüğe giren yasa kapsamında Rusya’dan VKontakte’nin (VK) yanı sıra YouTube, TikTok ve Dailymotion Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etti. Fakat Facebook‘un sahip olduğu Instagram, Twitter, Periscope ve Pinterest gibi şirketler bu konuda bir yaptırım uygulamayı düşünmüyorlar.

Reklam Yasağı Yolda
Reklam Yasağı Yolda

Şu Ana Kadar 40 Milyon TL Ceza Kesildi

Temsilcilik açmayı reddeden kullanıcılara ilk etapta 10 milyon TL ikinci etapta 30 milyon TL olmak üzere iki defa ceza kesildi. Cezalar yurt dışı adreslerine tebliğ edildi.

Yasa gereğince uygulana para cezası aşaması sona ererken reklam cezası aşaması başladı. 19 ocak tarihi itibari ile de reklam cezasının başlayacağı belirtiliyor.

Reklam Yasağından Sonra Neler Var?

Reklam yasağından sonra gelen yasağın bant daraltma yasağı olacağı biliniyor. Bu yasak reklam yasağının bitiş tarihinin geçmesine rağmen hala temsilcilik atamamış şirketler için uygulanacak. Bu kapsamda yasağın başlangıç tarihinden itibaren ilk 3 ay yüzde 50 bant daraltılması uygulanacak. Devam eden süreçte ise bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılabilecek.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu