Güncel

Ripple Davasında Son Durum

ABD Menkul Kıymetler Borsası ve Borsa Komisyonu işlem hacmi en büyük olan kripto paralardan biri olan Rippla‘a dava açtığını duyurmuştu. Toplam tazminat değeri 1.3 milyar olan davanın nedeni ise Ripple Labs Inc.’in 2013 yılında yaptığı iddia edilen kayıt dışı fon toplama girişimi. Özellikle iki üst düzey yöneticinin zan altında tutulduğu dava Ripple yatırımcılarında deprem etkisi yaratmıştı. Zira Ripple’ın değeri yüzde 90’a yakın düştü. Peki Ripple davasında son durum nedir?

Ripple Davasında Son Durum
Ripple Davasında Son Durum

Ripple’ın değer kaybına yol açan dava 22 şubat gecesi Türkiye saati ile 9’da başladı. İlk duruşma da Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u temsil eden Avukat Matthew Solomon 2019 öncesinde Ripple’ın, mali durumu konusunda hiçbir borsayı uyarmadığının altını çizdi.

Ripple Davasında Son Durum Hala Belirsiz

Ripple Davasında Son Durum
Ripple Davasında Son Durum

ABD Menkul Kıymetler Borsası ve Borsa Komisyonunun bir diğer iddiası ise Ripple’ın menkul kıymet sınıfına girdiği ve Rippie yetkililerinin bunu bildiği halde kayıt dışı satış yaptığıydı. Yetkililer ise Ripple’ın menkul kıymetler sınıfına girmediği ve davanın düşmesi gerektiğini savundu.

ABD Menkul Kıymetler Borsası ve Borsa Komisyonunu 2019 yılında kripto paraların menkul kıymetler sınıfına girip girmediği ile alakalı inceleme yapmış ve Bitcoin ve Etheryum’un menkul kıymet sayılmadığını ifade etmişti.

Davanın sonucuna gelecek olursak davanın uzadığını ama ABD Menkul Kıymetler Borsası ve Borsa Komisyonunun elinin çokta güçlü olmadığını söyleyebiliriz. Neler olacağını ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu