Yapay Zeka

Robotik Devrim Doğal Alanları Sürdürmede Yardımcı Olacak

Yapay zeka kontrolündeki dronlar, robotlar ve otonom sistemler kullanılarak insanlar ve doğal yaşam için şehirlerin içindeki ve çevresindeki doğanın dönüştürülmesinde robotik devrim gerçekleşebilir. İngiltere’de bulunan Leeds Üniversitesi liderliğindeki bu uluslararası araştırmaya 170’den fazla uzman katıldı. Yapay zeka teknolojisiyle kentsel doğa ve yeşil alanlar için mümkün olabilecek fırsatları ve zorlukları değerlendirdi.

Araştırmacılar bu keşifle, ortaya çıkan yeni zararlıları tespit etmek ve bitkilerle ilgilenilmesini sağlamak dışında, bu sayede insanların çevrelerindeki doğal dünyayla etkileşime girmesini ve doğayı iyileştirebilmelerine yardımcı olmak gibi fırsatlara sahip olabileceğimizi vurguladılar. Ayrıca insansız hava araçlarının, robotik ve otonom araçların şehirlerde yaygınlaşmaya başlamasıyla hava kirliliği ve trafik sıkışıklığı sorununun azalabileceğini de belirttiler.

Drone
Yeşil Alanları Sürdürmede Robotik Devrim

Bu Robotik Devrim Temiz Yeşil Bir Alan Sunmak İçin Yeterli Mi?

Yapay zekanın hayatımıza entegre olmasının avantajlarının yanında elbette muhtemel bazı dezavantajları da bulunuyor. Araştırmacılar, bu robotik dönüşümün yeni atık ve kirlilik kaynakları oluşturarak çevreye zarar verebileceğini de söyledi. Robotların ve dronların çalışması için belli bir alana ihtiyaç duyulacağından farklı bir şehir planlanması gerekebilir. Bu da yeşil alan kaybına yol açabilir. Veya herkesin yeşil alana eşit şekilde ulaşamaması gibi sorunlarla mevcut sosyal eşitsizlikleri daha da artırabilir.

Leeds Üniversitesi’nin “Kendi Kendini Onaran Şehirler” projesinin bir parçası olan bu araştırmanın başyazarı Dr. Martin Dallimer; bu yeni nesil teknolojilerin, hayatlarımızın neredeyse her alanını değiştirme potansiyeli taşıdığını söyledi. Ayrıca toplum olarak, robotları ve otonom sistemleri giderek daha fazla kullanmakla beraber, neden olacağı muhtemel tehlikeleri iyi analiz ederek temkinli şekilde ilerlememizin büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Birçoğumuz şehir içinde yaşamaktan bunaldığımızda doğal yeşil alanlarda huzurlu vakit geçirmek isteriz. Hem doğanın insan sağlığı üzerindeki olumlu ve iyileştirici etkisi de herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Yapay zeka teknolojileri sayesinde hepimizin arzuladığı bu refaha belki bir gün robotlar sayesinde kavuşabiliriz.

Kaynak
A robotic revolution for urban nature

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu